Durian Import Market osiąga 1,1 miliarda w Chinach, Malezja chce Dibs

- May 17, 2019-

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych rynek importu świeżego duriana w Chinach wzrósł średnio o 26% rocznie w ciągu ostatniej dekady i osiągnął 1,1 mld USD w 2016 roku.

Według Ahmada Shabery'ego, szefa Ministerstwa Rolnictwa w Malezji, „iPhone X i malezyjski durian to ulubione produkty chińskich konsumentów”.

Durian znany jako król owoców traktowany jest ze szczególnym uwzględnieniem, ale mimo to smak może być polaryzujący. Niektórzy uważają, że durian jest pyszny i ma wysoką wartość odżywczą. Ale inni mówią, że jego smak jest jak zgniłe cebule i brudne skarpetki.

Chińscy konsumenci lubią dodawać durian do różnych produktów, takich jak jogurt, herbatniki, kawa, a nawet pizza. W Chinach istnieje wiele sklepów z pizzą, które wytwarzają wyłącznie pizzę durian.

The Rising Price of Durian

Zwiększony popyt na durian w Chinach doprowadził do wzrostu cen, co jest korzystne dla malezyjskich plantatorów i malezyjskiej gospodarki.

Malezyjski rolnik, Eddie Yong, mówi, że durian z regionu Raub jest popularny ze względu na jego słodko-gorzki smak i kremową konsystencję. Yong niedawno odrzucił ofertę chińskich inwestorów w wysokości 5 mln USD na jego czterohektarową farmę. „Oferowali dobrą cenę, ale nie chciałem jej sprzedać” - powiedział Young.