Chengdu to trzecia stolica luksusu w Chinach

- May 17, 2019-

Miasto pand i pikantnych gorących smaków luksusowej konsumpcji: oto dlaczego

Historia Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, sięga początków kultury chińskiej. Dziś to dynamiczne miasto reprezentuje nową granicę Chin; mieści się w dynamicznym klastrze produkcyjnym i jest bramą chińskiej inicjatywy związanej z pasem i drogą, której celem jest rozbudowa infrastruktury w całej Eurazji.

Chengdu nie jest jednym z najbogatszych lub najbardziej zaludnionych miast w Chinach. Z 10,6 milionami ludzi jest to dopiero szóste pod względem liczby ludności miasto, a jego PKB na poziomie 1,39 biliona RMB przypada na ósme. Jest to jednak trzeci największy rynek luksusowych w Chinach, tuż za Szanghajem i Pekinem.

Spacer pieszy po centrum Chengdu pokaże najlepsze luksusowe centra handlowe w całych Chinach. Gucci, Bulgari, Prada i Bally oraz wiele innych wysokiej klasy międzynarodowych marek rządzi dzielnicą. Sklepy takie jak Sino Ocean Taikoo Li - 成都 远洋 太古 - lub Chengdu IFS - z pomieszaną statuą naturalnej wielkości pandy skalującą jej fasadę - w ciągu kilku lat po inauguracji miały dwucyfrowy wzrost przychodów. Marki luksusowe wybierają Chengdu jako trzecią lokalizację, po Pekinie i Szanghaju.

Dlaczego Chengdu jest tak otwarty na marki luksusowe i ekskluzywne centra handlowe? W dużej mierze wynika to z kultury miasta.

Piękno jako filozofia życia

Ta „obsesja” na punkcie luksusu jest częściowo wynikiem tej samej kultury tego regionu. Od czasów starożytnych Syczuan znany jest z epitetu 天府之国 , krainy obfitości. Ten region zawsze był jedną z historycznych podstaw produkcji, nawet w epoce imperialnej. Bogate ziemie, umiarkowany klimat, dobre jedzenie i zapierające dech w piersiach krajobrazy z kolei stworzyły kulturę poświęconą sztuce, dążeniu do piękna i dobremu życiu.

Cechy te można znaleźć w codziennym życiu mieszkańców Chengdu, częściowo dzięki luksusowym zakupom. Dobra luksusowe są prawie niezbędne dla tych, którzy mieszkają w Chengdu. Handel dóbr luksusowych z drugiej ręki jest kwitnącym rynkiem dzięki dominującym zwyczajom konsumpcyjnym mieszkańców.

Niedawne badanie wykazało, że ponad 80% lokalnych konsumentów kupuje towary luksusowe na własny użytek, a nie na prezenty. Ponadto większość luksusowych produktów sprzedawanych w Chengdu kupują raczej mieszkańcy niż turyści, jak ma to miejsce w przypadku innych centrów handlowych.

Chengdu to naturalne skrzyżowanie

Miasto położone jest dokładnie w centrum Chin. Dlatego wiele pociągów jadących do Europy używa Sichuan jako węzła końcowego. Chengdu jest również ważnym ośrodkiem turystycznym. Wielu bogatych mieszkańców okolicznych prowincji, takich jak Yunnan, zdecydowanie woli podróżować do Chengdu za zakupy, niż latać do Pekinu, Szanghaju czy Kantonu.

Ten wzrost przychodów spowodował, że wiele luksusowych marek, działających już w branży turystycznej, otworzyło swoje własne firmy. Pod koniec 2013 r. Armani wybrał Chengdu do budowy pierwszego projektu mieszkaniowego w Chinach, 65-piętrowego budynku o nazwie „Art Residence”.

Rynki dużych nadmorskich miast, takich jak Pekin czy Szanghaj, są teraz nasycone. Chengdu rozciąga się na kategoryzację jako miasto pierwszego lub drugiego poziomu, co czyni go idealnym poligonem doświadczalnym do odkrywania nowych rynków. Siła nabywcza mieszkańców znacznie wzrosła w ostatnich latach, czyniąc Chengdu najbardziej dynamicznie rozwijającym się chińskim rynkiem.

Dzięki połączeniu lokalnych konsumentów i turystów z miast niższego szczebla, Chengdu oferuje markom możliwość przetestowania swoich produktów i strategii marketingowych z różnymi odbiorcami. Chanel i Victoria's Secret już rozpoczęły takie inicjatywy. Konkretnie, amerykańska marka bielizny ogłosiła, że jej piąty flagowy sklep na świecie zostanie zbudowany na 2300 metrach kwadratowych, w luksusowym budynku, w Chengdu.