US Vs. Chiny: czy inteligentny rynek umrze, czy będzie się rozwijał?

- May 17, 2019-

26 stycznia 2018 - Z bezzałogowymi doświadczeniami w handlu detalicznym ekscytującymi technologicznie konsumentami w Azji, trzeba się zastanawiać, dlaczego USA są tak daleko w tyle? Tak zwane „inteligentne rynki” umożliwiają konsumentom wejście do sklepu za pomocą aplikacji mobilnej powiązanej z ich tożsamością. Następnie konsumenci mogą wybierać towary z półki, podczas gdy aplikacja automatycznie dopasowuje towary, automatycznie odejmując sumę od swoich portfeli cyfrowych po wyjściu ze sklepu. Poza innymi kupującymi, inteligentny rynek jest doświadczeniem wolnym od ludzi, bez żadnych powitań w stylu Wal-Martu, bez baggerów, bez gotówki i bez czeków.

Według Financial Times, pierwszym uruchomieniem w Chinach otwartych rynków bezzałogowych konsumentów był Xiaomai. Klienci mogą skanować kody kreskowe na przedmiotach za pomocą chińskiej aplikacji do przesyłania wiadomości TenCe WeChat przed dokonaniem płatności za pomocą WeChat Wallet. Wkrótce pojawiła się JD.com, otwierając w grudniu 2017 r. Dwa bezzałogowe sklepy spożywcze w Tianjin, potędze gospodarczej i strefie wolnego handlu poza Pekinem. Tianjin to także strona autonomicznych pojazdów dostawczych JD.com.

Najnowszym dodatkiem do chińskich rynków inteligentnych jest WeChat's WeLife, pop-up sklep detaliczny w południowo-zachodniej części Szanghaju, który umożliwia konsumentom zakup towarów od ponad trzystu chińskich marek. WeChat stwierdził, że szansa na zaprezentowanie marki w sklepie dotyczyła raczej tożsamości marki niż sprzedaży ilości towarów.

Chociaż sektor inteligentnego rynku w Chinach jest niewątpliwie bardziej rozwinięty niż w Stanach Zjednoczonych, Amazon niedawno uruchomił w Seattle pierwszy Smart Market, Amazon Go. Uwzględniając gusta konsumentów na rynku w Seattle, który jest zdominowany przez pracowników technicznych, sklep oferuje produkty ekologiczne, zdrowe produkty i nazwy marek w sklepach Whole Foods, które Amazon kupił w zeszłym roku. Klienci korzystają z aplikacji Amazon Go, aby wejść, odłożyć telefony i rozpocząć zakupy. Aplikacja automatycznie dopasowuje wybrane towary, a konsumenci mogą wyjść ze sklepu bez stukania, skanowania lub nawet wyjmowania swoich telefonów z kieszeni. Technologia „just-walk-out” Amazon automatycznie obciąża konto Amazon użytkowników.

Nie ma wątpliwości, że sklepy bezzałogowe są bardziej wydajne niż czekanie w tradycyjnej kolejce. Pozostaje jednak pytanie - czy inteligentne rynki zobaczą ten sam sukces w Stanach Zjednoczonych, który widzieli w Chinach? Jeśli ostatnia burza na Twitterze spowodowana technologicznym uruchomieniem BODEGA jest jakąkolwiek wskazówką, odpowiedź brzmi nie. BODEGA, zapoczątkowany przez dwóch byłych pracowników Google, zastąpiłby tradycyjne bodegas w Nowym Jorku lub sklepy z narożnikami bezzałogowymi automatami do sprzedaży. W wylaniu mediów społecznościowych nowojorczycy zdecydowanie zareagowali na zastąpienie ich cennych bodegas aplikacjami bezzałogowymi, twierdząc, że te narożne sklepy dodają życiu i charakterowi ich dzielnic.

Tylko czas dostarczy odpowiedzi na to odkrycie, ale na razie zgodzę się, że bezzałogowe zakupy będą nadal przyspieszać w Chinach, podczas gdy w dużych miastach USA (oczywiście poza Doliną Krzemową) zacznie się powoli. Być może jednym z największych wyzwań stojących przed amerykańskimi twórcami aplikacji jest zapewnienie technologii umożliwiającej spełnienie wymagań amerykańskiej kultury, która różni się znacznie w zależności od lokalizacji. Najmądrzejsi twórcy technologii wykorzystają wiele innych sposobów zastosowania technologii RFID i czujników, aby ułatwić życie bez eliminowania szczegółów, które kochają amerykańscy obywatele, takich jak umieszczanie ich w bibliotekach, salach gimnastycznych, na stacjach metra lub w luksusowych sklepach.