Pożegnanie Li Ka-shing jest tylko częściowe

- May 17, 2019-

Li Ka-shing właśnie ogłosił wycofanie się z dwóch spółek CK Hutchison Holdings i CK Asset Holdings , dwóch wiodących firm z grup Cheung Kong , a ceny akcji obu spółek spadły tylko nieznacznie od czasu ogłoszenia. Powodem jest to, że Li Ka-shing nie przejdzie całkowicie na emeryturę, ale stanie się „ starszym doradcą ” w najważniejszych sprawach.

W ten sposób działania obu firm nie załamały się, ponieważ zostały uspokojone przez eksperta chińskiego magnata. Ryzyko polegało na tym, że inwestorzy mogli się bać „ drugiego pokolenia ” lub dzieci Ka-shing Li.

Oficjalnie Victor , najstarszy syn Li Ka-shinga, zajmie jego miejsce i będzie on odpowiedzialny za jedną z największych firm w Hongkongu, z dosłownie tysiącami udziałowców i partnerów. Strach przed akcjonariuszami wynika również z faktu, że Victor nigdy nie był testowany pod kątem konkurencji.

Aby rozwiązać ten problem, Victorowi towarzyszyć będzie mała koteria kadry kierowniczej wyższego szczebla, która pracuje z Li seniorem od dziesięcioleci.

Prawdopodobnie przypadek Victora w przyszłości może być wyjątkiem, ale chiński trend dużych firm to ten, w którym drugie pokolenie zrujnuje pracę swoich poprzedników. Joe Studwell wyprodukował również imponującą pracę z książką Asian Godfathers : gdzie wyjaśnia, jak mała grupa ludzi osiągnęła takie znaczenie i jest bezwzględny w niszczeniu mitu eugenicznego, który utrzymuje, że tylko ich potomstwo może kontynuować tę pracę.

Stany Zjednoczone sugerują, że już w drugim pokoleniu pojawiają się problemy i dlatego duże amerykańskie firmy nie są już rodzinne. Oczywiście są pewne wyjątki , ale czy są one wystarczające, aby uspokoić inwestorów?