Uruchomienie pojazdu elektrycznego NIO, aby rzucić wyzwanie Tesli z IPO o wartości 2 mld USD

- May 17, 2019-

Krążą plotki, że chińska firma produkująca samochody elektryczne NIO planuje IPO przed końcem roku na amerykańskich giełdach. NIO z siedzibą w Szanghaju poszukuje inwestorów, aby w tym roku wprowadzić dodatkowy 2 miliardy USD, przynosząc jego wycenę do 15 miliardów USD. Obecni inwestorzy firmy to Tencent, Baidu i Xiaomi.

NIO odmówił komentarza, chociaż źródło bliskie firmie stwierdziło, że jest niezdecydowana, czy wymienić na Nasdaq czy NYSE. IPO następuje po IPO wspieranej przez Pekin na giełdzie w Szanghaju, która nadal oczekuje na zatwierdzenie przez organy regulacyjne.

NIO to jedna z kilkunastu firm zajmujących się pojazdami elektrycznymi w Chinach, które mają nadzieję na wyzwanie Tesli, zarówno w zakresie wyceny, jak i IP. W grudniu ubiegłego roku NIO wprowadziło na rynek ES8, siedmiomiejscowy SUV sprzedawany za połowę ceny porównywalnego modelu X Tesli.

Ilekroć Chiny dostrzegają wzrost w pewnym sektorze produkcyjnym, ślad okruchów najczęściej prowadzi z powrotem do Pekinu. W ostatnich latach rząd rozpoczął wydawanie pozwoleń na produkcję rozruchom pojazdów elektrycznych, zakłócając istniejący przemysł. Następnie rząd promował innowacje, udzielając przedsiębiorstwom dotacji na badania i rozwój oraz zwiększając konsumpcję dzięki dotacjom konsumenckim.

Być może najbardziej lukratywnym posunięciem we wszystkich pojazdach elektrycznych zwolniono z kwot własności w dużych miastach. Obecne ograniczenia dotyczące posiadania samochodu oznaczają, że potencjalni nabywcy muszą uczestniczyć w loterii w celu uzyskania talerzy, które są następnie sprzedawane za wysoką wartość dolara. Nie jest niczym niezwykłym czekać latami na szansę zakupu i rejestracji pojazdu.

Założona w 2014 r. Przez przedsiębiorcę internetowego Williama Li Bin, NIO wyceniła 5 mld USD po ostatniej rundzie finansowania w listopadzie. Skok z 5 mld USD do 15 mld USD może okazać się trudny, ale rosnąca popularność pojazdów elektrycznych powinna pomóc. Według danych Chińskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów, Chiny kontynentalne zakupiły w zeszłym roku około 777,000 pojazdów czystej energii za 43% wzrost sprzedaży.

Inne Tesla Challengers to Byton i Xpeng, które dołączają do NIO jako lider w wyścigu o pozycję największego producenta pojazdów elektrycznych na największym rynku pojazdów elektrycznych.