Czterdzieści lat wzrostu chińskiego konsumpcjonizmu

- May 17, 2019-

Podczas gdy w 2018 r. Według chińskiego zodiaku przypada Rok Psa, oznacza to również czterdziestolecie reformy gospodarczej Chin z 1978 r., Która otworzyła granice dla światowego handlu. Czterdzieści lat temu produkty dostępne na rynku chińskim nie zrobiły wiele, aby wzbudzić lub zaspokoić pragnienie konsumentów. Dziś Chiny mają bogaty asortyment towarów podstawowych i luksusowych importowanych z zagranicy, a chińscy konsumenci są uważani za jeden z najpotężniejszych czynników wzrostu gospodarczego na świecie.

Wraz ze wzrostem dochodu rozporządzalnego chińskich konsumentów stosunek importu do eksportu stale rośnie. Chiński Nowy Rok, który spadł w ubiegły piątek, to czas, w którym chińscy obywatele zazwyczaj kupują znaczną ilość prezentów i żywności do świętowania. Można bezpiecznie założyć, że tegoroczne uroczystości były bardziej globalne niż kiedykolwiek, ponieważ liczba pociągów wracających do Chin z Europy potroiła się rocznie w ciągu ostatnich czterech lat. Około 1000 pociągów rocznie podróżowało między Europą a Chinami liniami łączącymi 36 europejskich miast z 38 chińskimi miastami. To 7000 pociągów w latach 2011–2018 - znak, że chińskie zwyczaje konsumentów stają się coraz bardziej globalne.

Handel elektroniczny napędza również wzrost wydatków. Zamiast odwiedzać place handlowe, chińscy konsumenci mogą cieszyć się zaawansowaną logistyką gigantów handlu elektronicznego, odbierając towary w skali globalnej w rekordowym czasie. Import e-commerce firmy Dragon wzrósł o 116,4% w 2017 r., Osiągając 8,76 mld USD. Import przewyższył eksport, który wzrósł o około 40%.

W ramach trwających wysiłków na rzecz promowania gospodarki wolnorynkowej i rozwoju handlu w obu kierunkach Chiny obniżyły w ubiegłym roku podatki importowe na 187 produktów. Średnia stawka podatku spadła w przybliżeniu o 10 punktów, z 17,3 do 7,7%.

Nie jest tajemnicą, że kluczowym składnikiem wydatków konsumpcyjnych jest dochód rozporządzalny klasy średniej. Chińska klasa średnia jest największa na świecie, odpowiadając za około jedną trzecią ludności, czyli 300 milionów ludzi. Chińscy doradcy ekonomiczni obserwują trendy zakupowe klasy średniej w celu opracowania prognoz przyszłych wydatków. Wang Bingnan, wiceminister handlu, powiedział: „Kluczowym terminem tegorocznego święta będzie„ modernizacja konsumpcji ”z coraz lepszą jakością produktów i usług”.

Mao Shengyong, rzecznik Krajowego Biura Statystycznego, zauważył, że ta tendencja spowodowała zmiany w ogólnej gospodarce i jest bardzo ważna. Konsumpcja jest głównym motorem wzrostu w Chinach, co stanowi 58,8% PKB w 2017 r., Według NBS.

Raporty o sile chińskiej klasy średniej nie pochodzą tylko z jej granic. Międzynarodowa firma badawcza McKinsey potwierdziła, że zaufanie konsumentów w Chinach osiągnęło najwyższy poziom od dziesięciu lat. Firma sugeruje, że zmiana wynika z nawyków handlu elektronicznego młodszego pokolenia cyfrowego.

Ludność wiejska również zmniejsza przepaść między wsią a konsumentami miejskimi. W 2017 r. Sprzedaż detaliczna dóbr konsumpcyjnych wzrosła o 11,8% w porównaniu do 10% wzrostu na obszarach miejskich. Ponadto Alibaba poinformował o działalności 2118 wiosek Taobao lub gmin wiejskich, w których 10% lub więcej ludności jest zaangażowanych w sprzedaż e-commerce.