Chiny zatwierdzają umowę z firmą Toshiba dotyczącą mikroprocesorów

- May 15, 2019-

Japoński koncern Toshiba powiedział w komunikacie prasowym, że uzyskał „wszystkie wymagane zezwolenia antymonopolowe”, aby sprzedać Toshiba Memory Corporation lub TMC konsorcjum kontrolowanemu przez Bain Capital Private Equity.

Umowa, która ma się zakończyć 1 czerwca, wydaje się być dobrym znakiem dla ostatnio napiętych stosunków handlowych między USA a Chinami.

We wrześniu ubiegłego roku Toshiba ogłosiła, że zawarła umowę zakupu akcji z konsorcjum KK Pangea, utworzonym przez Bain, podała w komunikacie. Chińscy regulatorzy utknęli w martwym punkcie zatwierdzenia umowy, co analitycy uważają za ukrytą odpowiedź na groźby prezydenta Donalda Trumpa, aby nałożyć surowe cła na chińskie towary importowane.

Wiadomości pojawiają się, gdy starszy urzędnik rządu chińskiego jest w Waszyngtonie w rozmowach handlowych. W ostatnią niedzielę Trump obiecał pomóc chińskiemu producentowi smartfonów i sprzętu telekomunikacyjnego po tym, jak powiedział, że wstrzymuje swoje główne operacje . Departament Handlu USA zabronił amerykańskim firmom sprzedawać mu najważniejsze części potrzebne do budowy produktów.

Umowa, która ma się zakończyć 1 czerwca, wydaje się być dobrym znakiem dla ostatnio napiętych stosunków handlowych między USA a Chinami.

Bain i Toshiba nie są chińskimi firmami, ale chińscy regulatorzy antymonopolowi wywarli silny wpływ na transakcję.

Chińscy urzędnicy antymonopolowi, podobnie jak amerykańscy i europejscy regulatorzy, mogą karać zagraniczne firmy za pomocą grzywien lub innych środków, jeśli uważają, że umowa wykraczająca poza granice Chin daje wynikowej firmie zbyt dużą siłę rynkową, jak podaje New York Times.

Kolejna znacząca umowa z udziałem amerykańskiej firmy jest w toku przed chińskimi organami nadzoru antymonopolowego. Qualcomm oczekuje na zatwierdzenie umowy o wartości 44 miliardów dolarów na zakup holenderskiego NXP Semiconductors.