Chiny, „otwarcie”, obcina taryfy importowe na więcej produktów

- May 15, 2019-

Decyzja chińskiego rządu o obniżeniu ceł została podjęta na posiedzeniu wykonawczym 30 maja pod przewodnictwem premiera Li Keqianga , według chińskich mediów państwowych.

Posunięcie to jest częścią wysiłków chińskiego prezydenta Xi Jinpinga zmierzających do „ otwarcia ” Chin, aby zapewnić łatwiejsze środowisko inwestycyjne dla zagranicznych firm.

Inicjatywa obejmuje złagodzenie dostępu do rynku, zwiększenie ułatwień inwestycyjnych oraz lepszą ochronę interesów i własności intelektualnej inwestorów zagranicznych.

Średnie stawki taryfowe za odzież, obuwie i kapelusze, przybory kuchenne oraz artykuły sportowe i fitness zostaną zmniejszone z 15,9% do 7,1%, podała Xinhua.

Sprzęt AGD, taki jak pralki i lodówki, spadnie z 20,5 procent do 8 procent.

Średnia stawka celna dla produktów rybnych i przetworzonej żywności, w tym wody mineralnej, zostanie obniżona z 15,2% do 6,9%, wynika z oświadczenia wydanego po spotkaniu.

Średnie stawki celne na odzież, obuwie i kapelusze, przybory kuchenne oraz artykuły sportowe i fitness zostaną zmniejszone z 15,9% do 7,1%.

Średnia stawka taryfowa za detergenty i produkty do pielęgnacji skóry i pielęgnacji włosów oraz niektóre leki i produkty zdrowotne zostanie obniżona z 8,4 procent do 2,9 procent.

W maju Chiny zobowiązały się do obniżenia taryf dla samochodów osobowych z 25% do 15%, dając USA większy dostęp do rynku, którego od dawna poszukiwał. Taryfy dla samochodów zaczną obowiązywać również od 1 lipca, podało Ministerstwo Finansów w momencie ogłoszenia.

Decyzja o obniżeniu taryf samochodowych nastąpiła po tym, co wydawało się zawieszeniem handlu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, chociaż urzędnicy w Pekinie zaprzeczali jakimkolwiek powiązaniom.

Decyzja Rady została podjęta po tym, jak prezydent USA odwrócił swój kurs w sprawie rozejmu, a deklarowane wysokie stawki celne wkrótce zostaną nałożone na importowane towary z Chin.