Niemiecki gigant chemiczny BASF zbuduje w pełni własną fabrykę w Chinach

- May 15, 2019-

Niemiecka firma zbuduje fabrykę chemiczną o wartości 10 mld USD w południowych Chinach. Według analityków, decyzja Pekinu została podjęta, aby wesprzeć berlińskie poparcie przeciwko Waszyngtonowi i stworzyć jednolity front przeciwko wojnie handlowej rozpoczętej przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Kompleks będzie w całości własnością BASF , największej firmy chemicznej na świecie. Decyzja o przyznaniu Niemcom całości własności zakładu wynika z serii spotkań zakończonych spotkaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Li Keqianga.

Kompleks może zatrudniać 2000 pracowników oraz 1000 zewnętrznych wykonawców

Po podpisaniu przez prezesa BASF Martina Brudermuellera i wicegubernatora Guangdong Lin Shaochuna MOU fabryki chemicznej Merkel pochwaliła postępy Chin w dalszym otwieraniu rynków na inwestycje zagraniczne .

„To pokazuje, że otwarcie rynku w Chinach nie jest tylko rozmową, ale działaniem” - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z Li. Według analityka decyzja w Pekinie została podjęta w nadziei na pokazanie prawdziwej chińskiej otwartości na zagranicznych inwestorów .

Budowa kompleksu BASF odbędzie się w Zhanjiang w prowincji Guangdong

Tao Jingzhou, partner zarządzający w Pekinie z międzynarodową firmą prawniczą Dechert, powiedział: „ W kontekście wojny handlowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi Chiny muszą pokazać światu, że są zobowiązane do otwarcia rynku. Merkel jest kluczową postacią na świecie, aby zrównoważyć unilateralizm Trumpa ”.

Ale między Niemcami a Chinami istnieją nie tylko porozumienia dotyczące giganta chemicznego BASF. Inne umowy dotyczyły planu BMW dotyczącego rozszerzenia produkcji w chińskiej spółce joint venture, a celem Siemensa było opracowanie nowych turbin gazowych z chińskim State Power Investment Corp.

Ale najbardziej ekscytującą nowością jest zdecydowanie otwarcie chińskiego na BASF. Lin Boqiang, dyrektor Centrum Badań nad Ekonomią Energii na Uniwersytecie Xiamen w Fujian, powiedział: „ Niezwykłą rzeczą w projekcie jest to, że będzie w całości własnością zagranicznej firmy . To rzadkie w chińskim przemyśle chemicznym ”.