AutoNavi Ride Sharing Service Rivals Didi I Meituan

- May 16, 2019-

Według lokalnych mediów, firma mapująca Alibaba, AutoNavi Holdings Ltd., rozpoczęła własną działalność w zakresie udostępniania samochodów. Firma rozpocznie działalność w Chengdu i Wuhan, ale planuje ekspansję w całych Chinach.

Didi, chińska usługa udostępniania pojazdów, która wykupiła Ubera i zdominowała rynek od kilku lat, ma dwóch konkurentów. W lutym Meituan-Dianping rozwinął swoją usługę jazdy na rowerze w Szanghaju i rozszerzył się na siedem miast w Chinach. Aby przyciągnąć kierowców, AutoNavi nie pobiera standardowej opłaty 7-10% za każdą jazdę.

AutoNavi jest wspierane przez Alibaba Group i posiada istniejącą bazę użytkowników, która może wykorzystać go do zdominowania rynku samochodów. AutoNavi to najpopularniejsza aplikacja nawigacyjna w Chinach z ponad 700 milionami użytkowników i zapewnia 340 milionów rekomendacji tras dziennie. Didi Chuxing ma obecnie 450 milionów użytkowników.

AutoNav zwiększy pulę danych Alibaba w celu opracowania projektów inteligentnych miast i pojazdów autonomicznych

Alibaba jest również udziałowcem Didi. W 2016 r. Alibaba i Ant Financial wzięli udział w rundzie o wartości 4,5 mld USD w Didi , a Alibaba wziął również udział w rundzie E serii 2 mld USD w Didi w 2015 r.

Uruchomienie usługi udostępniania samochodów przynosi ogromne korzyści Alibaba , która zainwestowała miliony dolarów w projekty inteligentnych miast, które wykorzystują duże zbiory danych w celu ułatwienia wzorców ruchu. Korzystając z danych zebranych z AutoNavi , Alibaba ma szeroką zdolność do przewidywania warunków. Uruchamianie udostępniania jazdy zwiększy tylko pobierane pule danych. Ponadto dane te pomogą Alibaba w wysiłkach na rzecz rozwoju pojazdów samobieżnych.

Czy nowa usługa Alibaby zmiażdży wysiłki Didiego na rzecz rozwoju logistyki, inteligentnych miast i zarządzania transportem miejskim ? To się okaże. W lutym Didi Chuxing ogłosił plany uruchomienia własnego projektu smart city . Didi z powodzeniem przeprowadził roczny test pilotażowy swojej platformy smart city w ponad 20 miastach w Chinach, z ponad 1200 światłami w pełni zautomatyzowanymi.