Napięcia handlowe: Chiny nie będą szkodzić firmom amerykańskim

- May 15, 2019-

Władze chińskie zapewniły, że w interesie Chin nie leży krzywdzenie amerykańskich firm . Komentarz pojawia się po obawach zagranicznych firm dotyczących taryf proponowanych przez prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie chińskich towarów.

Według źródła: „Dużym zmartwieniem dla Chin jest to, że zagraniczni inwestorzy decydują się opuścić kraj. Opcja kierowania na firmy amerykańskie w Chinach nigdy nie była dostępna na kartach ”.

Źródło dodało, że podczas okrągłego stołu z zagranicznymi dyrektorami biznesowymi chiński prezydent Xi Jinping obiecał, że chiński rynek pozostanie otwarty.

Wśród kierowników spotkania byli David Abney z UPS, Albert Bourla z firmy Pfizer, Arnold Donald z Carnival i David Solomon z Goldman Sachs

Obawy rynku pojawiły się, gdy chińskie ministerstwo handlu stwierdziło, że podejmie środki „ilościowe i jakościowe” w odpowiedzi na zagrożenia Trumpa. Ale ponieważ całkowity import produktów amerykańskich z Chin wyniósł 130 mld USD w 2017 r., Praktycznie niemożliwe byłoby nałożenie przez Pekin ceł na taką samą skalę produktów amerykańskich.

Według Jamesa Zimmermana , partnera pekińskiego biura kancelarii Perkins Coie i byłego prezesa Amerykańskiej Izby Handlowej w Chinach, Chiny mogą przyjąć „bardziej podstępne i szkodliwe formy odwetu, takie jak instrukcje dla chińskich firm i konsumentów, aby kierowali ich firmy z dala od firm amerykańskich ”.

Chińskie inwestycje w Stanach Zjednoczonych spadły do 29 mld USD w 2017 r. Z 46 mld USD w 2016 r

Chiny ostro reagują na groźby Trumpa, ale nadal nie udzieliły żadnych poważnych odpowiedzi. W rzeczywistości interesy są naprawdę liczne. Aby mieć pomysł, według raportu Narodowego Komitetu Stosunków Amerykańsko-Chińskich i Grupy Rodowej w kwietniu, amerykańskie firmy miały do końca ubiegłego roku zaległe inwestycje w Chinach w wysokości 256 miliardów USD , przekraczając wybitne inwestycje USA w Chinach 140 miliardów dolarów w Stanach Zjednoczonych.

Napięcia handlowe rosną, zanim pierwsza partia taryf na chińskie produkty wejdzie w życie 6 lipca . Prawdopodobnie pierwszym, który ucierpi, będą te same amerykańskie firmy, które Trump chce uratować.