Chiny, Bank Ludowy nadal stawia płynność na rynku

- May 15, 2019-

Ludowy Bank Chin nadal wprowadza płynność do krajowego systemu finansowego . W rzeczywistości w ciągu ostatnich kilku dni bank wprowadził na rynek 100 miliardów juanów (około 15,5 miliarda dolarów), z 50 miliardami juanów wygasających kontraktów i zastrzykiem netto w wysokości 50 miliardów juanów.

Cała operacja była możliwa dzięki „reverse repo” , czyli procesowi, w którym bank centralny licytuje i kupuje papiery wartościowe od banków komercyjnych, z umową na ich sprzedaż w przyszłości.

Pożyczka średnioterminowa pozwala na otrzymanie pożyczki przy wykorzystaniu papierów wartościowych jako zabezpieczenia

Bank centralny wstrzyknął również 200 miliardów juanów poprzez pożyczkę średnioterminową (MLF). Stopa oprocentowania na ten rok w przypadku tego typu operacji wynosi 3,3%.

Po raz pierwszy wprowadzony w 2014 r., Aby pomóc bankom komercyjnym i polisom ubezpieczeniowym w utrzymaniu płynności, instrument MLF umożliwia pożyczkodawcom zaciągnięcie pożyczki z banku centralnego za pomocą papierów wartościowych jako zabezpieczenia.

Chiny postanowiły zachować ostrożną i neutralną politykę pieniężną w 2018 roku

Te posunięcia mają na celu zrównoważenie wpływu czynników, które obejmują szczyty podatkowe, w celu złagodzenia presji płynnościowej, jak wyjaśnił sam bank centralny. Te ostatnie w coraz większym stopniu polegają na operacjach otwartego rynku , a nie na zmianach stóp procentowych lub wskaźników rezerw, aby zarządzać płynnością w bardziej elastyczny i ukierunkowany sposób .

Chiny postanowiły zachować ostrożną i neutralną politykę pieniężną w 2018 r. , Ponieważ będą dążyć do zrównoważenia wzrostu i zapobiegania ryzyku.