Nowy trend: importowana woda źródlana na chińskim rynku

- May 14, 2019-

Podczas corocznego szczytu chińskiego przemysłu dóbr konsumpcyjnych w 2018 r., Który odbył się 5 września, JD.com ogłosił, że marki, których sprzedaż wynosi 100 milionów RMB, a sprzedaż przekroczyła 1 miliard RMB od sierpnia 2017 do lipca 2018 roku. , Evian zostały wymienione po raz pierwszy, podczas gdy Ferrero Roch i Perrier są na liście już od 2 lat.

Kaisi Li, dyrektor generalny Departamentu Towarowego Działu Produktów Konsumenckich JD.com, powiedział: „W 2017 roku nasi użytkownicy zwiększyli się o 200%, a większość z nich jest członkami wysokiej konsumpcji. Wśród nich kobiety stanowiły 63% stając się naszymi głównymi konsumentami. JD.com stał się największym sprzedawcą online importowanej wody źródlanej, czekolady i przekąsek. ”

Importowana sprzedaż wody źródlanej osiągnęła 75% wzrost na JD.com

W miarę jak „jakość konsumpcji” stopniowo staje się głównym nurtem, chińscy konsumenci zwracają większą uwagę na ogólną poprawę jakości życia, a JD.com stał się również kanałem dla międzynarodowych marek, aby pogłębić się na chińskim rynku. Według raportu „Nowe trendy w jakości życia” wydanego przez firmę Nielsen, sprzedaż importowanej wody źródlanej na platformie JD w pierwszej połowie 2018 r. Osiągnęła 75% wzrost, a woda źródlana stała się nowym trendem w jakości konsumpcji.

27 lutego 2018 r. JD.com ogłosił, że osiągnął głęboką współpracę z Evianem Danone. Obie strony będą prowadzić głębszą współpracę w zakresie otwierania i udostępniania danych, marketingu marki i inteligentnego handlu detalicznego.

JD.com i Evian osiągnęły dogłębną współpracę i badają nową współpracę

Podpisanie tej dogłębnej umowy o współpracy osiągnęło przełom w marketingu marki. JD.com i Evian będą dalej rozumieć zapotrzebowanie użytkowników na zakup za pomocą technologii, takich jak badania dużych zbiorów danych. Analizując dane dotyczące zużycia na różnych etapach decyzyjnych i różnych scenariuszach, treść marketingowa jest bardziej zgodna z oczekiwaniami konsumenta dotyczącymi psychologii.

Zapewnia to nie tylko spersonalizowaną obsługę klienta, ale także znacznie zwiększa wskaźniki konwersji sprzedaży. To nie jest pierwsza współpraca pomiędzy Evian i JD.com. Jako dobrze znana marka wody źródlanej, Evian utrzymuje trend szybkiego wzrostu od czasu współpracy z JD.com.

Właśnie ze względu na solidne podstawy współpracy Evian zdecydował się kontynuować współpracę z JD.com

Perrier wszedł na chiński rynek już w 2012 roku. Jednak ze względu na ograniczenia kanałów offline, docelowi konsumenci są bardzo ograniczeni. Do czasu współpracy z JD.com pod koniec 2016 r. Perrier wykorzystał kanał internetowy JD, aby skontaktować się z większą liczbą konsumentów. Na przykład w promocji JD.com 2018 618 Perrier sprzedał 2500 butelek w ciągu jednej minuty.

JD.com nie tylko pozwala chińskim konsumentom kupować więcej smaków paryskiej wody po niższej cenie i szybciej, ale pozwala chińskim konsumentom kupować globalne produkty w Chinach. Pomaganie Perrier w lepszym rozwoju działalności w Chinach.