Połowa chińskiego PKB składa się obecnie z usług

- May 14, 2019-

Czterdzieści lat po rozpoczęciu reform gospodarczych podjętych przez Chiny w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych przemysłu usługowego wyniki są z pewnością zaskakujące . Reforma znana również jako reforma i otwarcie, była w tych latach tak skuteczna, że spowodowała, że przemysł usługowy reprezentuje 51,6 procent chińskiej gospodarki.

Branża wschodząca, nowe modele biznesowe i ekspansja portfeli produktów należą do najbardziej oczywistych wyników reformy . W rzeczywistości przedsiębiorstwa usługowe w Chinach odnotowały szybki wzrost w ciągu 40 lat.

Sektor usług stanowi obecnie 51,6 procent gospodarki

Według najnowszych danych Narodowego Biura Statystycznego wyniki są doskonałe. Wartość dodana w chińskim przemyśle usługowym wzrosła do 42,7 bln CNY (6,2 bln USD) w 2017 r. Z 90,5 mld CNY (13,1 mld USD) w 1978 r . ; jest to średnia roczna stopa wzrostu 10,5 proc., czyli o jeden punkt procentowy wyższy niż PKB.

Również dla pracowników sektora dane są pozytywne. Całkowita liczba pracowników w sektorze usług wzrosła w zeszłym roku do 348,7 mln z 48,9 mln w 1978 roku.

Chiny wkroczyły teraz w średni i późny etap industrializacji

Peng Peng, zastępca przewodniczącego Guangdong Reform Studies Association , w wywiadzie dla Yicai Global powiedział, że popyt sektora wytwórczego na siłę roboczą zmniejszy się dzięki wzrostowi automatyzacji, podczas gdy branża usługowa ma większą zdolność do zatrudnienia.

Oczywiście, ze względu na swój rozmiar, wyniki w Chinach nigdy nie są jednorodne na całym terytorium. Według Gou Yiyonga, badacza z Społecznej Akademii Nauk w Guizhou , przeprowadzonego przez Yicai Global, regiony przybrzeżne przeszły od pośrednich etapów industrializacji do fazy zaawansowanej , podczas gdy regiony zachodnie pozostają w początkowej fazie, gdy bazy przemysłowe są raczej słaba i wymaga więcej uprzemysłowienia i urbanizacji.