2018 Trend w zamawianiu żywności mobilnej: klucz do transformacji nowej branży gastronomicznej, szybki rozwój w nadchodzącym roku

- May 14, 2019-

Zgodnie z „Raportem wglądu w tendencje w zamawianiu telefonów komórkowych w 2018 r.” Platformy serwisowej Alibaba i CBNData pokazuje, że w ubiegłym roku znacząco wzrósł wskaźnik penetracji zamówień mobilnych po stronie sprzedającego i po stronie konsumentów, a Szanghaj i Hangzhou stały się dwa miasta o największej liczbie użytkowników zamawiających telefonię komórkową w całym kraju .

Wskaźnik penetracji użytkowników wynosi około 10%, jest duże pole do dalszego rozwoju . Według raportu, wraz z poprawą aplikacji do zamawiania urządzeń mobilnych i poprawą doświadczenia, liczba restauracji, które mają dostęp do zamówień mobilnych w ciągu ostatniego roku, gwałtownie wzrosła. Na przykład dane platformy Koubei pokazują, że liczba sklepów korzystających z telefonów komórkowych do zamawiania posiłków wzrosła o 44% w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku.

Coraz więcej firm używa aplikacji mobilnych do reklamowania żywności, a coraz więcej konsumentów korzysta z telefonów komórkowych do zamawiania żywności. Ubiegły rok został nazwany rokiem początkowym dla zamówień mobilnych.

Według danych platformy Koubei, w ciągu niespełna roku, wskaźnik penetracji ogólnokrajowych użytkowników telefonów komórkowych wzrósł z 2,4% w drugim kwartale ubiegłego roku do prawie 10% w pierwszym kwartale tego roku . Oznacza to, że wygoda jaką przynosi zamawianie przez telefon komórkowy jest rozpoznawana i akceptowana przez coraz większą liczbę konsumentów.

Jak pokazują dane platformy Koubei, lata 80. i 90. (tj. 18-37 lat) stanowiły 83% całkowitej liczby zamówień na telefony komórkowe. Jeśli chodzi o penetrację populacji, wskaźnik penetracji telefonii komórkowej tej grupy jest znacznie wyższy niż w przypadku drugiej grupy wiekowej.

Na platformie Koubei liczba użytkowników zamawiających telefony komórkowe zapoczątkowała duży wzrost w trzecim kwartale 2017 r., Przewyższając tempo wzrostu łącznej liczby użytkowników na platformie. Liczba użytkowników w pierwszym kwartale 2018 r. Wzrosła o 48% , co stanowi około dwukrotność ogólnej stopy wzrostu platformy; Wskaźnik penetracji użytkowników zamówień mobilnych również stale rośnie. Wskaźnik penetracji w pierwszym kwartale 2018 r. Wynosi 10% , czyli około pięć razy więcej niż w drugim kwartale 2017 r.

Podobnie jak w przypadku wczesnego etapu płatności mobilnych, ponad 60% użytkowników telefonów komórkowych koncentruje się obecnie w miastach pierwszego i drugiego rzędu.

Szanghaj ma największą liczbę użytkowników, którzy używają telefonów komórkowych do zamawiania żywności w ciągu ostatniego roku. Uznany za „miasto płatności mobilnych”, Hangzhou ma przewagę w rozwoju zamówień mobilnych. W Hangzhou liczba użytkowników, którzy korzystali z telefonów komórkowych do zamawiania żywności w ubiegłym roku, ustępowała jedynie Szanghajowi i przewyższyła Szanghaj, stając się numerem jeden pod względem liczby.

Obecnie 18% sprzedawców w kraju ma dostęp do zamówień mobilnych, a wskaźnik penetracji wzrósł o 3,2% co kwartał . Zamówienia mobilne mogą być tak szybkie, jak płatności mobilne w następnym roku lub dwóch.

Zamówienia mobilne stały się również kluczowym krokiem w transformacji nowego biznesu w przemyśle i przedsiębiorstwach.

Istotą nowego cateringu jest napędzanie branży gastronomicznej danymi, rekonstrukcja „pól towarowych” , która wymaga transakcji w sklepach gastronomicznych, dań i osób, które mają być zdigitalizowane, oraz zamówienia mobilne mogą pomóc przedsiębiorstwom osiągnąć cyfryzację .

W nadchodzącym roku, jeśli zamawianie przez telefon komórkowy może się rozwijać w szybkim tempie w krótkim czasie, będzie to w znacznym stopniu promować cyfrową transformację firm cateringowych i promować branżę, aby jak najszybciej wyruszyć w drogę nowego cateringu.