Australia chce podbić chiński rynek wina

- May 13, 2019-

China International Import Expo to międzynarodowa impreza, która wita kraje i interesy z całego świata. Głównymi tematami międzynarodowych targów są oczywiście technologie i nowe strategie gospodarcze i społeczne na rzecz ochrony środowiska, ale jest też miejsce dla innych producentów, takich jak producenci wina.

Producent wina Mark Kozned, dyrektor Nova Vita, grupy winiarskiej na wzgórzach Adelajdy w Południowej Australii, powiedział: „Potencjał rynku chińskiego nie przypomina żadnego innego rynku na świecie. Potencjał wzrostu jest ogromny ”.

„Potencjał wzrostu jest ogromny” - powiedział Mark Kozned

Rynek chiński jest szczególnie interesujący dla Australii, ponieważ kraj ten jest domem dla około 5000 producentów wina, a sama Australia Południowa reprezentuje od 1500 do 2000.

Nova Vita to młode przedsiębiorstwo założone w 1999 roku . „Zostało założone przez moją żonę i ja” - powiedział Kozned. „Studiowałem w przemyśle winiarskim po 15 latach w branży finansowej, kiedy pracowałem w Melbourne, Sydney, Nowym Jorku i Londynie”.

Nova Vita, która po łacinie oznacza „nowe życie”, jest młodym przedsiębiorstwem, założonym w 1999 roku

Pierwsza wizyta Kozneda w Chinach miała miejsce w 2012 roku, kiedy odwiedził Qingdao we wschodniej prowincji Chin w Shandong i spotkał swojego pierwszego chińskiego klienta z Qingdao, który zamówił 300 skrzynek Shiraz. Myślę, że chiński rynek jest fantastyczny ”. W tym roku Australia planuje eksport win o wartości 1,2 miliarda dolarów australijskich do Chin.

„Jeśli spojrzymy na naszą ogólną działalność, mamy sprzedaż wina na poziomie 2,2 miliona dolarów australijskich rocznie, z czego około 40 procent naszych obrotów stanowiłoby Chiny”, powiedział. „W tym roku spodziewamy się wyeksportować ponad 10 kontenerów wina do Chin , przy wielkości sprzedaży ponad 800 000 dolarów australijskich. Więc jest to dla nas bardzo ważny rynek, głównie wina premium ”.

Chińscy klienci mają różne podniebienia na wina z Zachodu. „Lubią to, co nazywam winami pełnowartościowymi, które są bardziej dojrzałe, bardziej aromatyczne z większą ilością alkoholu i bogatszych owoców” - powiedział Kozned.