Chiny, gospodarka o obiegu zamkniętym zaoszczędzi pięć bilionów dolarów

- May 13, 2019-

Gospodarka o obiegu zamkniętym przyniosłaby ogromne korzyści Chinom , które mogłyby zaobserwować znaczną poprawę jakości powietrza, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i ogromne oszczędności dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych o wartości 32 bln juanów (5,1 USD). bilion) do 2030 r., według ostatniego raportu Fundacji Ellen MacArthur.

W rzeczywistości, wraz z rozwojem chińskiej gospodarki, ludzie zużywają znacznie więcej. Na obszarach miejskich nadzieja dla każdej osoby wzrosła czterokrotnie w ujęciu realnym w latach 1995–2014 do około 17 000 juanów (2700 USD) rocznie . Wszystko to stanie się jeszcze szybsze dzięki szybkiej urbanizacji.

Chiny muszą skupić się na zmianach w trzech systemach miejskich

Podobnie jak inne gospodarki, Chiny muszą zapewnić ludziom wyższy standard życia , ale bez nadmiernej emisji dwutlenku węgla. Oznacza to przejście na system, który eliminuje odpady i zanieczyszczenia z projektu produktu, znajdując sposoby na intensywniejsze wykorzystanie materiałów i produktów, takich jak samochody.

W tym celu raport stwierdza, że Chiny muszą skupić się na zmianach w trzech systemach miejskich : środowisku zbudowanym, mobilności i żywieniu. Do nich należy dodać dwa systemy przemysłowe: tekstylia i elektronikę. Zmniejszyłoby to zanieczyszczenie powietrza przez drobne cząstki o 10% i emisje gazów cieplarnianych o 11% do 2030 roku.

W ostatnich latach rząd skupił się na zarządzaniu środowiskiem

Chiny były jednym z pierwszych krajów, które omówiły przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym w 2002 roku . Jednak szybki wzrost gospodarczy, gospodarka produkcyjna i rosnąca konsumpcja krajowa doprowadziły do poważnych problemów środowiskowych, a zwłaszcza zanieczyszczenia powietrza. .

W ostatnich latach rząd skupił się na rozwiązaniu tych problemów poprzez silniejsze zarządzanie środowiskiem i stosowanie koncepcji „cywilizacji ekologicznej”.

Na przykład, w ramach 13. planu pięcioletniego (2016-2020), Chiny zwiększyły swój udział w energii odnawialnej , podejmując również działania w celu poprawy gospodarki odpadami poprzez zakazanie 24 kategorii importu odpadów zagranicznych.