Dlaczego chińscy absolwenci wolą mniejsze miasta niż Pekin i Szanghaj

- May 13, 2019-

Studenci są zawsze w ruchu. Przyzwyczailiśmy się wyobrażać sobie, że młodzi ludzie opuszczają rodzinne miasto z kilkoma dobrami i tylko jednym celem: studiowaniem i budowaniem kariery w głównym mieście kraju.

Jednak w Chinach najnowszy trend wskazuje, że milenium przemieszczają się w przeciwnym kierunku. Po ukończeniu studiów chińscy absolwenci zaczęli preferować miasta niższego szczebla niż miasta pierwszego rzędu.

Według zeszłorocznego rocznego raportu o zatrudnieniu absolwentów uczelni, w 2017 r. Tylko 22,3% absolwentów uniwersytetów zdecydowało się na pracę w miastach poziomu 1, takich jak Pekin lub Szanghaj, o 1,3% mniej niż w poprzednim roku io prawie 6% mniej niż w 2013 r. w tym samym roku 21,7% chińskich absolwentów wolało opuścić duże miasta, aby kontynuować lepszą karierę w miastach niższego szczebla, o 8% więcej niż w 2015 r.

Chińscy absolwenci wolą miasta niższego szczebla - Guangzhou - dyplom - cifnews

© Unsplash. Guangzhou. W ubiegłym roku chińskie uniwersytety wyprodukowały rekordową liczbę ponad 8 milionów absolwentów.

Z 69,1% absolwentów, Hangzhou jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla nowych pracowników, nawet jeśli miasta takie jak Nanjing i Tianjin zyskują również preferencje w stosunku do tradycyjnych miast, takich jak Guangzhou i Shenzhen.

Dlatego w tym roku stolice prowincji, jak również wschodzące miasta nadbrzeżne, witają znacznego odsetka nowych chińskich studentów z najważniejszych uniwersytetów w Pekinie, Szanghaju i Kantonie, którzy chcą rozpocząć swoją karierę w tych miastach.

Szybki rozwój gospodarczy miast drugiego szczebla jest z pewnością jednym z głównych czynników przyciągających młodych Chińczyków. Dlatego szybko rozwijające się miasta, takie jak Chongqing, Chengdu, Wuhan i Suzhou, stwarzają nowe możliwości kariery dla studentów ze względu na coraz większą liczbę firm zarejestrowanych w tych obszarach w ostatnim czasie.

Oprócz wzrostu gospodarczego, wprowadzenie nowych korzystnych polityk w miastach niższego szczebla przyczyniło się do przyciągnięcia młodszej populacji.

Aby przeciwdziałać zniechęceniu chińskich studentów przed skomplikowanym procesem uzyskania pozwolenia na pobyt, wiele miast wprowadziło nowe korzystne polityki . W rzeczywistości dla nielokalnych Chińczyków próbujących żyć i pracować w dużym mieście i próbujących uzyskać hukou zawsze było prawdziwym wyzwaniem.

Hukou , 户口 , jest dokumentem rejestracyjnym gospodarstwa domowego, który zapewnia pozwolenie na pobyt i dostęp do wielu usług socjalnych, takich jak prawo do zakupu domu i opieki zdrowotnej. Uzyskanie tego dokumentu było kiedyś skomplikowanym procesem, jednak aby powitać nowych obywateli, miasta poziomu 2 opracowały preferencyjne traktowanie, aby je osiągnąć.

Teraz student może ubiegać się o pobyt stały w mieście na podstawie koszyka studenckiego i identyfikatora krajowego w ciągu zaledwie trzech minut, przesyłając dokumenty za pomocą aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak WeChat .

Niemniej jednak złagodzenie procesu zajmowania się pozwoleniem na pobyt nie wystarczyło, aby młodzi Chińczycy woleli mieszkać w niektórych miastach niż w innych. Tak więc wiele wschodzących miast postanowiło zapewnić studentom absolwentów mieszkaniowe subsydia mieszkaniowe .

Changsha i Nanjing to niektóre z ośrodków, które niedawno zatwierdziły program oferowania nowym absolwentom dotacji, aby pomóc im w wynajmie domu i poszukiwaniu pracy.

Chinese Graduates prefer Lower-Tier Cities - Wuhan - cifnews

© Unsplash. Wuhan, Hubei. Wuhan ogłosił plan przyciągnięcia 1 miliona absolwentów uniwersytetów w ciągu najbliższych pięciu lat, oferując korzystne polityki i niższe ceny mieszkań .

Mając na uwadze ten sam cel, Wuhan w prowincji Hubei planował budowę tanich mieszkań dla absolwentów uniwersytetów, co umożliwiłoby im kupno lub wynajem mieszkań po obniżonej cenie. Miasto miało dużą liczbę studentów, którzy jednak wyjeżdżali po ukończeniu studiów. Dlatego teraz zachęca firmy do priorytetowego traktowania lokalnych absolwentów przy zatrudnianiu.

Następnie, w ramach strategii, by stać się „silną dzielnicą talentów”, centrum Xiacheng w centrum Hangzhou ogłosiło, że wybierze 20 przyszłych absolwentów z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie i zaoferuje im stanowiska urzędników z rocznym początkiem wynagrodzenie 150 000 juanów (22 239 USD).

W prowincji Sichuan , Chengdu stara się kusić ludzi, wyświetlając kuszące hasła, takie jak „Chengdu obiecuje Ci piękną przyszłość” na cyfrowych billboardach w najbardziej ruchliwych stacjach metra w Hangzhou, oferując jednocześnie do jednego tygodnia darmowego zakwaterowania dla świeżo upieczonych absolwentów przyjeżdżających do miasto w poszukiwaniu pracy.

Stolica prowincji wykorzystuje także swój symbol kulturowy - gigantyczną pandę - aby zwabić talenty. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają „zieloną kartę talentów” miasta, mogą korzystać z bezpłatnych wizyt w miejskim centrum hodowli pand, oprócz bezpłatnych wizyt w muzeach należących do miasta, bezpłatnego korzystania ze wspólnych rowerów, zniżki na transport publiczny i szybką opiekę szpitalną oraz usługi bankowe .

„Nowe zasady nie oznaczają, że stać nas na dom w mieście, ale przynajmniej pozwalają nam zobaczyć stosunek miasta do młodych ludzi. Chce, żebyś został ”- powiedział Zeng Luxian , absolwent Sichuan z Neijiang, który uzyskał stałe miejsce zamieszkania w Chengdu.

Chińscy absolwenci wolą miasta niższego szczebla - Chongqing - cifnews

© Unsplash. Chongqing. W ubiegłym roku Chongqing osiągnął rekordową liczbę studentów kończących uniwersytety w miastach pierwszego szczebla, którzy przychodzili na rozmowy kwalifikacyjne .

Xi'an w szczególności zaktualizował swoją politykę zachęt pięć razy w roku. Ponieważ te zasady zostały aktywowane, miasto dodało około pół miliona osób do swojego rejestru gospodarstw domowych, o wiele więcej niż 290 000 osób dodanych w ciągu ostatnich pięciu lat.

Niemniej jednak, chociaż powody, dla których warto wybrać miasta niższego rzędu niż miasta pierwszego rzędu, są oczywiste, studenci mają również wiele powodów, by chcieć porzucić wielkie miasto.

W miastach takich jak Pekin i Szanghaj młodzi ludzie muszą stawić czoła rosnącemu przeludnieniu, które doprowadziło do nieznośnego, kosztownego i wysokociśnieniowego stylu życia . Wielu Chińczyków przyjeżdża z terenów wiejskich do tych miast, marząc o sukcesie i wielkich pensjach, ale to, co uważają za miasto, jest tak drogie, jak Nowy Jork, gdzie żaden nowy absolwent nie może przetrwać na początku pensji.

„W miastach takich jak Chengdu wciąż mogę realizować swoje marzenia, ale bez wysiłku ” - powiedział Xu Yingqiang , absolwent Uniwersytetu Tsinghua, który opuścił Pekin, aby pracować w stolicy Syczuanu.

Chińscy absolwenci wolą miasta niższego szczebla - Shenzhen - cifnews

© Unsplash. Shenzhen, Guangdong. W największych miastach Chin, takich jak Shenzhen, ceny domów wzrosły o co najmniej 20%, niektóre dzielnice w Szanghaju nawet o 40% w ciągu ostatnich pięciu lat .

Ceny mieszkań pierwszorzędnych miast gwałtownie wzrosły nie tylko dla obcokrajowców, ale także dla nielokalnych Chińczyków, tak bardzo, że te miasta poziomu 1 odnotowały spadek liczby ludności w ciągu ostatnich kilku lat. Według danych dotyczących populacji Pekinu pod koniec 2018 r. Było 21,7 mln stałych mieszkańców i 7,9 mln imigrantów, odpowiednio o 22 000 i 132 000 mniej niż na koniec 2017 r.

Dlatego miasta drugiego szczebla chcą skorzystać z exodusu wykształconych pracowników, aby wzmocnić własną starzejącą się siłę roboczą i zbudować nowe ośrodki talentów. W rzeczywistości wysokiej jakości zasoby ludzkie są głównym motorem transformacji i modernizacji miast niższego szczebla w chińskie centra innowacji, których rozwój jest również osiągany dzięki przyjęciu korzystnej polityki zatrudnienia.

„Rozwój jest najwyższym priorytetem, talenty są podstawowymi zasobami, a innowacje są główną siłą napędową”, powiedział chiński prezydent Xi Jinping.

Dlatego decyzja chińskiego rządu o rozwoju miast satelitarnych idzie w parze z potrzebą zaspokojenia potrzeb chińskich absolwentów, którzy chcą pracować w sektorach, których nie ma w miastach drugiego szczebla.

Nowy trend absolwentów wybierających pracę i życie w miastach niższego szczebla nie tylko pomaga zmniejszyć obciążenie miast pierwszego rzędu, takich jak przeludnienie i przeludnienie talentów, ale także pomaga miastom niższego szczebla rozwijać się i rozwijać, przyjmując więcej Chińczyków jasne umysły.