Tesla może wziąć baterie od Lishen

- May 13, 2019-

Tianjin Lishen Battery Joint-Stock Co. , Ltd. (Lishen Battery) jest przedsiębiorstwem high-tech kontrolowanym przez przedsiębiorstwa państwowe i prywatnych udziałowców i jest jedną z niewielu firm w kraju - informuje chiński magazyn Caijing - który produkuje dokładnie rodzaje akumulatorów, 21700 bardzo wydajnych ogniw, których potrzebuje Tesla.

Guoxuan High-Tech Power Energy firmy Hefei , która produkuje cylindryczne akumulatory litowo-jonowe, oświadczyła, że nie zamierza produkować ogniw typu 21700. BAK Battery of Shenzhen i Far East First New Energy rozpoczęły jednak produkcję w wysokości 21 700 sztuk w drugiej połowie ubiegłego roku. Jest więc kilka opcji dla Tesli.

Lishen jest jedną z niewielu firm w kraju, które masowo produkują dokładnie takie rodzaje akumulatorów, jakich potrzebuje Tesla

Reuters poinformował wczoraj, że koncern Palo Alto podpisał przedwstępną umowę z Lishen na dostawę baterii do swojej pierwszej zagranicznej fabryki w Szanghaju , w celu zmniejszenia zależności od japońskiego Panasonic. Tesla otrzymał ofertę Lishena, ale nie przystąpił do umowy, powiedział Caijingowi.

Cała ta uwaga na dostawcę baterii Tesli narodziła się w szczególności, ponieważ baterie są jedną z najważniejszych części decydujących o cenie NEV ; a Tesla musi obniżyć ceny, jeśli chce rozszerzyć działalność na rynek chiński. W projektach prowadzonych przez firmę w USA celem jest wypuszczenie 500 000 samochodów rocznie w swojej fabryce w Chinach, podczas gdy w ubiegłym roku firma sprzedała tylko połowę tego produktu na całym świecie.

Pomimo trzech spadków cen Tesli w Chinach pod koniec zeszłego roku, nadal będzie musiała walczyć o większą pozycję na największym globalnym rynku NEV

Ponadto Tesla nie odnosi wielkich sukcesów na całym świecie, aw Chinach nawet obniżyła ceny . W listopadzie ubiegłego roku ceny wszystkich modeli zostały obniżone o 26%. Następnie cena modelu z napędem na 4 koła na długich dystansach została zmniejszona o 7,6 procent do 499,000 CNY (73 528 USD).

Jest również mało prawdopodobne, aby firma wyprodukowała własne baterie od podstaw w Chinach. Nowa fabryka Lingang New City w Szanghaju może jedynie montować akumulatory i produkować NEV z powodu surowych norm środowiskowych obowiązujących w mieście w celu ograniczenia zanieczyszczeń , powiedział Caijing, powołując się na osoby znające politykę środowiskową miasta.