Chiny, technologia Giants walczą o Azję Południowo-Wschodnią

- May 12, 2019-

Alibaba i Tencent , giganci chińskiej technologii, od dawna angażują się w zaciętą walkę o dominację na rynku internetowym w swoim kraju pochodzenia. Jednak w ostatnich latach dążenie do supremacji rozprzestrzeniło się poza Chiny , a Azja Południowo-Wschodnia stała się kluczowym polem bitwy.

W rzeczywistości obie firmy zainwestowały ogromne sumy pieniędzy - i prestiż swoich marek - w kolejne startupy. W szczególności w Azji Południowo-Wschodniej Alibaba skupiła się na przejęciach firm handlu elektronicznego, podczas gdy Tencent rozpowszechnił się wśród gier, jazdy na przejażdżkach, udostępniania rowerów i handlu elektronicznego.

Analitycy Marketwatchers powiedzieli Channel NewsAsia, że oczekują bezpośredniego kontaktu między Alibaba i Tencent w wielu obszarach inwestycyjnych , ponieważ obaj chcą skorzystać z firm korzystających z płatności mobilnych.

„Mogłoby to postawić start-upy pozyskujące fundusze w ścisłej pozycji , ponieważ dwóch gigantów technologii nie jest w stanie inwestować ze sobą. Nierozpoznana rywalizacja między nimi wydaje się sugerować, że jeśli weźmiesz pieniądze od jednego, być może będziesz musiał zrezygnować z oferty inwestycyjnej z drugiej ”, powiedział przemysł.

Alibaba i Tencent, pomimo chęci zdobycia nowego rynku, nie zamierzają sprzymierzyć się

W sierpniu ubiegłego roku Alibaba pokonał Tencent, aby zdobyć mniejszościowy udział w internetowej sieci sklepów Tokopedia , znanej również jako Taobao w Indonezji, podczas gdy w maju 2017 Tencent zarządzał kredytem w wysokości 1,2 mld USD dla indonezyjskiej firmy Go-Jek.

W obu przypadkach zarówno Alibaba, jak i Tencent byli zaangażowani w wstępne rozmowy. Innym przykładem jest udostępnianie rowerów : Ofo jest finansowane przez Alibaba, a Mobike jest wspierane przez Tencent.

Godnym uwagi wyjątkiem jest firma Grab , znana z przechodzenia na tor, która jest interesująca zarówno dla gigantów, jak i dla jej udziałów w Didi Chuxing , bardzo udanej chińskiej firmie.

Technologiczne giganty są przyciągane do Azji Południowo-Wschodniej, biorąc pod uwagę kilka przeszkód regulacyjnych

Ponieważ finansowanie chińskiej technologii prowadzi do Azji Południowo-Wschodniej , największe jednorożce w regionie - startupy o wartości 1 miliarda dolarów lub więcej - mają w tym roku wyższy poziom inwestycji.

Obserwatorzy rynku powiedzieli, że chińscy giganci technologiczni i prywatni inwestorzy są szczególnie zainteresowani Azją Południowo-Wschodnią . Uważa się, że jest to rynek z kilkoma znaczącymi konkurentami i mniejszą barierą regulacyjną niż Europa i Stany Zjednoczone.