Szczyt Afryka / Francja: Prezydent AfDB apeluje o finansowanie finansów transformacji gospodarczej w Afryce

- May 11, 2019-

Akinwumi Adesina, prezes Afrykańskiego Banku Rozwoju, wezwała do poprawy dostępu do finansowania w celu przyspieszenia transformacji gospodarek afrykańskich. Przemawiając przed afrykańskimi przywódcami podczas szczytu Afryka-Francja, który odbył się w Bamako w dniach 13-14 stycznia, Adesina podkreślił, że Afryka może przyspieszyć transformację gospodarczą poprzez pięć głównych priorytetów Banku, „Wysoka 5”: „Zapal się i władza Afryka ”; „Feed Africa”; „Uprzemysłowić Afrykę”; „Integracja Afryki”; oraz „Poprawa jakości życia afrykańskich populacji.

Te pięć kluczowych priorytetów jest zgodnych z celami zrównoważonego rozwoju i Agendą Unii Afrykańskiej 2063, co wykazała niezależna ocena przeprowadzona przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Pan Adesina zauważył jednak, że zasoby potrzebne do transformacji gospodarczej Afryki są ogromne. Dlatego właśnie Afrykański Bank Rozwoju jest gotowy na uruchomienie Forum Inwestycyjnego Afryki, którego celem jest stworzenie przestrzeni, w której podaż i popyt mogą się spotkać.

Opowiadając się za agroindustrializacją i zaangażowaniem młodych ludzi w ten sektor przyszłości, Adesina podkreśliła, że „rozwiązaniem kryzysu migracyjnego jest Afryka. Dlatego Bank uruchomił program„ Włącz młodzież ”, który pomoże stworzyć 1,5 miliona miejsc pracy w 30 krajów, pomagając zatrzymać młodych ludzi w Afryce.

Adesina podkreśliła również potrzebę zmniejszenia obszarów niestabilności. Dlatego właśnie Bank uruchomił niedawno Forum Odporności w Afryce, które umożliwi nam osiągnięcie pierwszej piątki w 10.000 społeczności w ciągu 1000 dni, co ma natychmiastowy wpływ na słabe obszary. „Zmobilizujmy i stwórzmy rzeczywistość High 5, aby uwolnić potencjał Afryki” - podsumował.

Przewodniczący AfDB podziękował darczyńcom za ich zaangażowanie we wspieranie Afrykańskiej Inicjatywy na rzecz Energii Odnawialnej, wspólnej inicjatywy z Unią Afrykańską, która jest obecnie w pełni operacyjna. Jego celem jest przyspieszenie i zwiększenie ogromnego potencjału Afryki w dziedzinie energii odnawialnych. Unia Europejska przeznaczyła już 3 mld euro, plus 6 mln euro z Francji i 2 mln euro z Niemiec.