Chiny, Rosja, Indie umacniają współpracę

- May 12, 2019-

Odpowiednio, chiński radny państwowy i minister spraw zagranicznych Wang Yi (C), rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow (L) i minister spraw zagranicznych Indii Szuszma Swaraj spotkali się na XVI spotkaniu chińskich ministrów spraw zagranicznych Rosji i Indii w Wuzhen we wschodniej prowincji Zhejiang w Chinach, luty. Spotkanie, które odbyło się w środę, ma na celu zintensyfikowanie koordynacji i współpracy między trzema krajami i stanowcze poparcie dla wielostronności i wspólnej walki z terroryzmem.
Wang wyraził stanowisko ICNA i powiedział, że Chiny, Rosja i Indie powinny poprawić koordynację i wspólnie promować pokój i stabilność na świecie. Wang zasugerował również, że te trzy kraje powinny stanowczo chronić system międzynarodowy wraz z ONZ (ONZ) i przestrzegać zasady nieingerencji w sprawy wewnętrzne oraz pogłębić współpracę w zakresie zwalczania terroryzmu i bezpieczeństwa.

Dla Wanga konieczne jest zdecydowane przeciwstawianie się jednostronności i protekcjonizmowi

Ławrow i Swaraj powiedzieli, że społeczność międzynarodowa powinna przestrzegać zasady Karty Narodów Zjednoczonych i przestrzegać norm prawa międzynarodowego i stosunków międzynarodowych. Po spotkaniu trzy kraje wydały wspólne oświadczenie. Trzy strony zgodziły się wspólnie zwalczać wszelkie formy terroryzmu.
W kwestii Wenezueli powiedzieli, że naród wenezuelski powinien rozwiązać ten problem poprzez konstruktywny dialog zamiast uciekać się do przemocy, a interwencja wojskowa jest przeciwna. Trzy strony zgodziły się również skonsolidować i stale rozwijać trójstronną praktyczną współpracę oraz pracować nad mechanizmem spotkania ich ministrów obrony w odpowiednim czasie. Tak więc współpraca między tymi trzema krajami będzie zawsze silniejsza.