Bye Bye Apple: Chińskie smartfony przewodzą na rynku Azji Południowo-Wschodniej

- May 12, 2019-

Co do technologii, chińska technologia nie ma sobie równych. Po kilku latach dominacji Apple i Samsunga ludzie zaczynają preferować marki mobilne pochodzące z ChRL, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej (SEA).

W rzeczywistości globalna świadomość chińskich smartfonów stale rośnie. Po boomie na rynku krajowym, rosnące inwestycje w badania i rozwój pozwoliły firmom mobilnym Dragon osiągnąć 50% rynku międzynarodowego już w 2017 roku.

Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo pokonały wewnętrzną konkurencję i stanowią obecnie 70% wszystkich chińskich przesyłek smartfonów, podczas gdy jeden na trzy smartfony w Europie to chiński.

Te cztery marki wielkiego azjatyckiego kraju kierują ekspansją Made in China na całym świecie. W 2017 r. 30 milionów smartfonów z tych czterech marek mogło wejść na wschodzący rynek Azji Południowo-Wschodniej spośród 100 milionów przesyłek smartfonów, uzyskując 29,6% udziału w rynku na podstawie danych opublikowanych przez IDC .

Chińskie smartfony prowadzą w Azji Południowo-Wschodniej - oppo - cifnews

© Unsplash. Uruchomienie OPPO R17 w Wietnamie. Cztery z pięciu głównych rynków SEA są zdominowane przez Samsunga, ale OPPO zajęło Filipiny .

Spośród czterech smartfonów Vivo odnotowano najwyższą zmianę rok do roku pod względem udziału w rynku i ilości przesyłek. Chińska firma podwoiła wolumen przesyłek z 3,3 mln w 2016 r. Do 7,2 mln w 2017 r., Podczas gdy udział w rynku odnotował nadzwyczajny wzrost o 225%, z 3,2% w 2016 r. Do 7,2% w 2017 r.

Założona w 2009 r. W Dongguan, Guangdong, już w 2015 r. Vivo Communication Technology znalazła się wśród 10 najlepszych producentów smartfonów, osiągając udział w rynku na poziomie 2,7%.

W porównaniu z pozostałymi trzema chińskimi producentami smartfonów, Vivo oparło swój sukces na rynku SEA od czasu międzynarodowej ekspansji w 2014 r. W tym samym roku firma weszła na rynek tajski, a następnie wprowadziła swoje produkty do Indii, Indonezji, Malezji, Birmy, Filipin, Tajlandia i Wietnam.

Oppo Electronics Corporation zamiast tego, choć ma nieco dłuższą historię, zawdzięcza swój sukces rynkowi krajowemu. Uruchomiona w Chinach i na rynku międzynarodowym w 2004 roku, ta druga firma z Dongguan stała się największym producentem smartfonów w Middle Kingdom w 2016 roku, zajmując 8. miejsce na świecie.

Od momentu ustanowienia Tajlandii jako pierwszego międzynarodowego rynku w 2009 r., Oppo utrzymuje szybki wzrost w regionie, oferując produkty ukierunkowane. Niecałe dziesięć lat później Oppo zdołało przeskoczyć koreańską markę Samsung, zwiększając o 70% rok do roku w 2018 roku.

Mimo że Oppo nadal zajmuje drugie miejsce w regionie Azji Południowo-Wschodniej, stał się czołowym dostawcą w Tajlandii, wysyłając prawie 1,1 miliona smartfonów i zdobywając 22,2% udziału w rynku.

Xiaomi Corporation to znana na całym świecie firma mobilna z siedzibą w Pekinie. Popularna marka wypuściła swój pierwszy smartfon w 2011 roku, ale szybko stała się największą chińską firmą smartfonów w 2014 roku.

W 2018 roku Xiaomi był czwartym co do wielkości producentem smartfonów na świecie, rządzącym rynkiem krajowym, a także indyjskim. Jako że był to trzeci pod względem wielkości rynek na świecie, chińska marka zwróciła się w 2015 r. Do Indii, gdzie ugruntowała swoją obecność silnie i szybko dzięki przystępności cenowej i użyteczności swoich produktów. Następnie firma zajęła się całym regionem, w którym zdobyła drugie miejsce w Indonezji.

Szczególnie dzięki obecności na rynku SEA Xiaomi jest obecnie piątką najlepszych graczy w 30 krajach.

Chińskie smartfony prowadzą w Azji Południowo-Wschodniej - canalys - cifnews

© Canalys 2018. Analiza smartfonów, listopad 2018 r .

Jednak najbardziej znanym producentem elektroniki użytkowej za granicą i najczęściej dyskutowanym jest gigant z Shenzhen, Huawei , który również znalazł się w SEA.

Historia międzynarodowego koncernu rozpoczęła się w 1987 r., Ale jego ekspansja zagraniczna rozpoczęła się dopiero w 1999 r., Kiedy firma otworzyła centrum badań i rozwoju w Bangalore w Indiach, aby opracować szeroką gamę oprogramowania telekomunikacyjnego. Po 2000 r. Huawei zwiększył tempo ekspansji na rynki zagraniczne, osiągając sprzedaż zagraniczną na poziomie ponad 100 mln USD do 2000 r. Do 2002 r. Sprzedaż na rynku zagranicznym Huawei osiągnęła ponad 552 mln USD.

Pomimo rosnącej międzynarodowej reakcji Huawei korzysta z trendu SEA w kierunku technologii cyfrowej. Ostatnio wiele krajów podjęło decyzję o niesprzedawaniu produktów Huawei na amerykańskie zaproszenie do zakazania firmy z rynku ze względów bezpieczeństwa.

Świadomość marki w regionie Azji Południowo-Wschodniej jest nadal silna. Tutaj promocja Huawei na niedrogi model rozwoju telekomunikacji stanowi pożądaną i lukratywną okazję. W rzeczywistości producent smartfonów ma nadzieję na przekształcenie jak największej liczby osób w SEA w klientów 4G, aby rozprzestrzenić 5G w bliższej przyszłości.

Przedstawiciele firmy zaprzeczają, jakoby popychanie do Azji Południowo-Wschodniej wiązało się z niedawnym odbiorem na produktach Huawei z USA i Europy, mówiąc, że jako region sąsiedni był to obszar o strategicznym znaczeniu od samego początku.

Globe Telecoms na Filipinach współpracuje z Huawei od 2011 r., Aby pomóc w modernizacji sieci infrastruktury telekomunikacyjnej. Niedawno firma Globe planowała po raz pierwszy udostępnić klientom online, wykorzystując sprzęt firmy do zapewnienia połączeń 5G w domach na obszarach Manili, gdzie nie ma internetu.

Jednak wojna chińsko-amerykańska miała niewielki wpływ na region Azji Południowo-Wschodniej, ponieważ dostawy smartfonów na ten obszar spadły ostatnio o 3% rok do roku, co jest zaskakującym spadkiem dla najważniejszego rynku w Azji, poza Indiami i Chinami. Trzy z pięciu największych rynków regionu ucierpiały w 2018 r. W wyniku wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem.

Kraje SEA miały jednak inne doświadczenia. Na przykład, chociaż w ubiegłym roku Wietnam i Tajlandia spadły odpowiednio o 17% i 20%, podczas gdy Filipiny spadły o 3,1%, Malezja wzrosła o 5,3%, podczas gdy Indonezja odnotowała największy wzrost o 13,2%.

Chinese smartphones are leading Southeast Asia - bangkok - thailand - cifnews

© Unsplash. Bangkok, Tajlandia. Azja Południowo-Wschodnia, jako jeden z najszybciej rozwijających się regionów na świecie, może nadal być polem bitwy dla chińskich techników, którzy nadal wyróżniają się na arenie światowej .

Na początku dekady globalna scena smartfonów była głównie konkurencją między Apple a Samsungiem. Jednak z biegiem lat chińskie smartfony weszły do gry, oferując wysokiej jakości produkty w przystępnych cenach .

Marki takie jak Oppo i Vivo oferują telefony premium w cenach budżetowych, co okazało się skuteczną strategią, zwłaszcza w wiejskich Chinach. Jednak chiński rynek smartfonów nasycił się wkrótce. Według badań przeprowadzonych przez Kantar Worldpanel , pięć największych chińskich marek smartfonów posiada obecnie 91% udziału w rynku Dragon.

Dlatego nasycenie rynku zmusiło tych graczy do zastosowania podobnej strategii poza granicami kraju do najbliższego sąsiada: Azji Południowo-Wschodniej, która reprezentuje trzeci pod względem liczby ludności region świata i szóstą co do wielkości gospodarkę.

SEA wygląda na młodszego nowoczesnego ChRL. Środowisko technologiczne jest wciąż niedojrzałe, ale reprezentuje puste płótno, które chińskie firmy mogą łatwo wycelować, ponieważ ponad 25 milionów ludzi z 640 milionów to Chińczycy etniczni, dlatego są bardziej otwarci na wpływ Smoka.

Oprócz dużej części ludności już zaznajomionej z usługami oferowanymi przez chińskie firmy, region południowo-wschodni jest także domem dla rozwijającej się klasy średniej , podobnie jak Chiny.

Sąsiad nie jest zbyt słabo rozwinięty, ale też nie jest zbyt rozwinięty. Dzielą się z Chinami tą samą ewolucją cyfrową i tutaj, w lokalnej gospodarce cyfrowej, inwestycja Smoka buduje coś w rodzaju „ Cyfrowego Jedwabnego Szlaku ” napędzanego przez krajowych mistrzów technologii.

Dlatego na rynku SEA Państwo Środka znalazło swojego naturalnego partnera, aw międzyczasie chińskie smartfony znalazły tu swoich naturalnych klientów.

Tak długo, jak producenci smartfonów z ChRL osiągnęli odpowiednią wiedzę i świadomość, ich sukces w południowym sąsiednim kraju miał się rozkręcić. Samsung jest wspierany przez długą historię w urządzeniach mobilnych, ale Dragon dzieli się z regionem wspólną historią rozwoju cyfrowego, do której chińskie firmy wiedzą, jak rozmawiać.

We wschodniej części globu minęła era Apple. Nadszedł czas, aby Huawei, Xiaomi, Oppo i Vivo podjęły działania, zaczynając od doprowadzenia sąsiednich rynków do osiągnięcia światowego uznania.