Dostawa żywności, nowe strategie dla miast w Chinach

- May 12, 2019-

Chiński rynek dystrybucji żywności w Chinach wydaje się nie mieć problemów i kontynuuje swój rozwój , planując nowe strategie. Na tym stale rosnącym rynku Meituan Dianping wspierany przez Tencent i Ele.me z Alibaba dodatkowo ugruntował swoją pozycję jako duopol rynkowy.

Rynek, na którym znajdują się dwa duże, według nowego raportu iMedia Research, osiągnął 358 milionów użytkowników w 2018 r. I odnotował wzrost o 17,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wielkość rynku dystrybucji żywności przekroczyła w ubiegłym roku 240 mld RMB (35,6 mld USD), co stanowi solidny wzrost o 17,6% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pod względem wolumenu zamówień na dostawy Ele.me wsparło w ubiegłym roku 47,4% udziału , zamykając lukę z długoletnim liderem rynku Meituan Dianping, który posiadał 51,8%.

Giganci dostarczający żywność szukają innych źródeł wzrostu

Raport odnotował również znaczącą zmianę celów rynkowych i nowych wyborów dokonywanych przez firmy technologiczne . Ponieważ miasta wyższego szczebla stają się bardziej nasycone, użytkownicy miast trzeciego i czwartego poziomu stali się nową siłą napędową na chińskim rynku dostaw żywności i nowym polem bitwy dla konkurentów w branży.

Z tego powodu obecnie giganci dostarczający żywność szukają innych źródeł wzrostu , rozszerzając swoją działalność poza sektor żywnościowy na nowe sklepy, takie jak dostawy żywności.

W czwartym kwartale zarówno Meituan Dianping, jak i Ele.me odnotowały znaczący wzrost dynamiki nowych transakcji, odpowiednio o 24,8% i 32,2% .