Wykorzystanie Internetu w klasie związane z obniżeniem wyników testu: Badanie

- May 11, 2019-

Naukowcy z Michigan State University studiowali korzystanie z laptopów w kursie psychologii wprowadzającej i stwierdzili, że średni czas spędzony na przeglądaniu stron internetowych w celach niezwiązanych z klasą wynosił 37 minut. Uczniowie spędzali najwięcej czasu w mediach społecznościowych, czytając e-maile, kupując przedmioty, takie jak ubrania i oglądając filmy.

I ich wyniki w nauce ucierpiały. Wykorzystanie Internetu było znaczącym predyktorem wyniku egzaminu końcowego dla uczniów, nawet jeśli uwzględniono ich inteligencję i motywację, powiedziała Susan Ravizza, profesor psychologii i główny autor badania.

„Szkodliwe relacje związane z nieakademickim korzystaniem z Internetu”, mówi Ravizza, „rodzą pytania o politykę zachęcania uczniów do przynoszenia swoich laptopów na zajęcia, gdy nie są one potrzebne do użytku klasowego”.

Wyniki sfinansowane przez National Science Foundation zostaną wkrótce opublikowane online w czasopiśmie Psychological Science. Artykuł zatytułowany „Zalogowany i podzielony na strefy: Jak korzystanie z Internetu w laptopie wpływa na uczenie się w klasie”.

Badania przeprowadzono w jednogodzinnym, 50-minutowym kursie wykładowym z 507 studentami prowadzonymi przez Kimberly Fenn, profesora nadzwyczajnego psychologii i współautora studiów. W sumie 127 studentów zgodziło się wziąć udział w badaniu, które polegało na zalogowaniu się na serwerze proxy, gdy uczniowie przeszli do trybu online. Spośród tych uczestników 83 zgłosiło się do serwera proxy w ponad połowie z 15 sesji w trakcie semestru i zostało uwzględnionych w ostatecznej analizie.

Inteligencję mierzono wynikami ACT. Motywację do osiągnięcia sukcesu na zajęciach mierzono ankietą online wysyłaną do każdego uczestnika po zakończeniu semestru.

Co ciekawe, korzystanie z Internetu do celów klasowych nie pomogło uczniom uzyskać wyników testów. Ale Ravizza powiedziała, że nie jest zaskoczona. „W tym kursie nie było żadnych zadań internetowych, co oznacza, że większość„ użytku akademickiego ”polegała na pobieraniu slajdów z wykładów w celu śledzenia lub robienia notatek.”

Wcześniejsze badania, dodała, pokazały, że robienie notatek na laptopie nie jest tak korzystne dla nauki ręcznego pisania notatek. „Kiedy studenci rozbiją swój laptop, prawdopodobnie kuszą inne zadania internetowe, które nie są istotne dla klasy”.

Podczas swoich kursów Ravizza powiedziała, że przestała publikować slajdy z wykładów przed lekcjami. Zamiast tego czeka na tydzień przed egzaminem, aby przesłać je, więc nie ma powodu, aby uczniowie przynosili laptopa na zajęcia.

„Teraz proszę uczniów, aby usiedli z tyłu, jeśli chcą zabrać swój laptop na zajęcia, aby ich korzystanie z Internetu nie rozpraszało innych uczniów” - powiedziała.