Dialog Chiny-Ameryka Łacińska rozwija wzajemny dobrobyt

- May 11, 2019-

8 września w Nanjing, stolicy prowincji Jiangsu, odbyło się drugie seminarium „Chiny i Ameryka Łacińska i Karaiby: dialog między cywilizacjami”. Uczestniczący eksperci przeprowadzili pogłębioną dyskusję na temat współpracy między Chinami a Ameryką Łacińską. Zdjęcie: Yan Yong / CSST

8 września, prowadzony przez Instytut Studiów Latynoamerykańskich Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, Biuro Spraw Zagranicznych Rządu Ludowego Prowincji Jiangsu i Prasa Blossom China International Publishing Group, wspierane przez University of Veracruz i sponsorowane przez Nanjing University of Finance and Economics, Drugie seminarium na temat „Chiny i LAC (Ameryka Łacińska i Karaiby): Dialog między cywilizacjami” odbyło się w Nanjing, stolicy prowincji Jiangsu. Uczestniczący eksperci przeprowadzili pogłębioną dyskusję na temat współpracy między Chinami a Ameryką Łacińską.

Oscar Rueda, kolumbijski ambasador w Chinach, powiedział, że Chiny mają długą historię kontaktu z Ameryką Łacińską. Efrén Calvo Adame, prezes Meksykańskiej Izby Handlowej w Chinach, powiedział, że od końca dynastii Ming (1368–1644), nowoczesna wymiana gospodarcza i handlowa między Chinami a Meksykiem, symbolizowana przez „galeon Manili”, trwa dłużej niż 250 lat, a wiele chińskich towarów zostało przetransportowanych do Ameryki Południowej przez Meksyk.

Mówiąc o bieżącej współpracy między Chinami a Ameryką Łacińską, Jose Luis Bernal, ambasador Meksyku w Chinach, powiedział, że stosunki między Chinami i Ameryką Łacińską są coraz bliższe, naznaczone postępem współpracy handlowej i kulturalnej z każdym dniem. Ponadto ustanowienie wszechstronnego partnerstwa strategicznego zapewniło silne wsparcie dla rozwoju stosunków dwustronnych.

Patricia Holkemeyer, ambasador Kostaryki w Chinach, powiedziała, że inicjatywa „Belt and Road” (B&R) zapewniła nie tylko nowe możliwości rozwoju dla świata, ale także nowe tryby, metody i platformy dla krajów rozwijających się w oparciu o wzajemne zrozumienie i uznanie. Powiedziała, że po pierwsze, kraje Ameryki Łacińskiej powinny uczyć się na doświadczeniach Chin, a po drugie, powinny współpracować z Chinami w dziedzinie nauki, technologii i infrastruktury, aby rozwijać własne gospodarki.

Calvo powiedział, że B&R pomógł krajom Ameryki Łacińskiej, takim jak Meksyk, lepiej zintegrować się z globalnym łańcuchem wartości, i że taka współpraca może umożliwić wyniki gospodarcze, które przyniosą korzyści ludziom po obu stronach. Ma nadzieję, że Chiny i Meksyk sformułują długoterminowe strategie rozwoju handlu dwustronnego i jeszcze bardziej ułatwią inwestycje dwustronne.

Na przyszłą współpracę między Chinami a Ameryką Łacińską Nehemías Celada, zastępca konsula Panamy w Szanghaju, powiedział, że nie można ignorować dialogu i wymiany kulturalnej między Chinami a Ameryką Łacińską. Obecnie należy poprawić zrozumienie między dwoma narodami. Tymczasem badania naukowe dotyczące stosunków dwustronnych w dziedzinach pozagospodarczych również muszą być rozwijane.

Anibal Zottele, dyrektor Centrum Badań nad Chińskimi Studiami na Uniwersytecie Veracruz w Meksyku, powiedział, że podczas budowy B&R ważne jest, aby Chiny w pełni wzięły pod uwagę warunki panujące w krajach Ameryki Łacińskiej, a kraje te muszą także zastanowić się nad własnymi Słabości. Ponadto powiedział, że współpraca między Chinami a Ameryką Łacińską nie powinna ograniczać się do współpracy w zakresie infrastruktury. Obie strony muszą w przyszłości bardziej współpracować w dziedzinie edukacji, wymiany kulturalnej i technologii.

Andres Borquez, profesor ekonomii na Uniwersytecie w Valparaíso w Chile, powiedział, że Ameryka Łacińska nie robi wystarczająco dużo i daleko w tyle za Chinami i Europą pod względem ułatwień w handlu. Wiele działów handlowych w Ameryce Łacińskiej ma niski poziom informatyzacji, uciążliwe procedury i niewystarczającą współpracę. W przyszłości współpraca między Chinami a Ameryką Łacińską powinna wzmocnić wymianę, która ułatwia handel. Tworząc platformy i bazy danych egovernment, handel dwustronny można uczynić wygodniejszym.