Jak rozwija się handel elektroniczny w Rosji i dokąd zmierza

- May 12, 2019-

Dziś Federacja Rosyjska jest jednym z rynków o największym potencjale rozwoju handlu elektronicznego. Według Internet World Stat, z ponad 110 milionami internautów, Rosja zajmuje 7 miejsce na liście krajów o największej liczbie użytkowników internetu na świecie, reprezentujących jeden z najważniejszych rynków cyfrowych.

Chociaż rosyjski handel elektroniczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty w porównaniu z sąsiednimi rynkami, niedawny raport banku inwestycyjnego Morgan Stanley, opublikowany we wrześniu 2018 r., Przewiduje wzrost o około 19 mld USD w 2018 r. W porównaniu do 15,2 mld USD w 2017 r. Ponadto rosyjski e-commerce ma osiągnąć ponad 51 mld USD do 2023 r., co oznacza wzrost o 170%.

Mimo to penetracja Internetu i smartfonów osiągnęła odpowiednio 80% i 66% w kraju, e-commerce stanowi tylko 3% zakupów. Ale ponieważ zakupy online rosną z roku na rok, Morgan Stanley uważa, że coraz większa liczba „dojrzałych” internautów będzie napędzać rosyjski boom e-commerce w najbliższej przyszłości.

Transgraniczny handel elektroniczny rozwija się w Rosji - moskwie - cifnews

© Unsplash. Moskwa. Chociaż rosyjscy nabywcy wolą odebrać zakupiony produkt w sklepach, kurierzy są częściej używani w Moskwie niż w pozostałej części Rosji .

W porównaniu z innymi krajami rynek rosyjski z pewnością wykazuje pewne szczególne aspekty. Z jednej strony brakuje silnych liderów rynku , az drugiej brak głównych rynków międzynarodowych .

Podczas gdy w najbardziej rozwiniętych krajach rynki lokalne zazwyczaj mają największy udział w rynku, w Rosji mają tylko 23%. Jednak dzięki niedawnemu pojawieniu się lokalnych dużych graczy liczba ta wkrótce się zmieni.

Sberbank - główny rosyjski bank - wraz z Yandex - najpopularniejszą wyszukiwarką - otworzył Beru.ru , platformę e-commerce, która posiada 16% rynku. Następnie gigant chińskiego e-commerce Alibaba wszedł do gry ustanawiającej AliExpress.ru , która jest spółką joint venture z Russian Mail Group .

Poza chińskim wyjątkiem rosyjski sektor e-commerce jest w rzeczywistości niechętny osiedlaniu się zagranicznych gigantów. W 2010 r. EBay próbował wejść na rynek z niewielkim powodzeniem, podczas gdy inne firmy, takie jak Amazon, nawet nie próbowały.

Według Morgana Stanleya jest wiele powodów. Nie tylko wysokie wymogi kapitałowe i poszukiwanie odpowiednich partnerów biznesowych mogą stanowić wyzwanie dla firm zagranicznych, ale wymaganie przepisów dotyczących gromadzenia i przechowywania danych osobowych może mieć również wpływ na interes międzynarodowy. Nie wspominając o kryzysie gospodarczym i deprecjacji rubla, który od 2014 r. Sprawia, że produkty zagraniczne są mniej dostępne dla rosyjskich konsumentów.

Niemniej jednak, wraz z wyjściem Rosji z kryzysu i wzrostem liczby połączeń internetowych i mobilnych w wielu obszarach, sektor e-commerce przeżywa obecnie rozkwit, szczególnie w dużych miastach, takich jak Moskwa, Petersburg i Jekaterynburg, które zwiększają konsumpcję kraju.

Jeśli chodzi o handel lokalny , prowadzi on do wielu trendów i korzyści, takich jak ponowne zainteresowanie „Made in Russia”, ulepszony sektor logistyczny i wynikająca z tego szybkość dostaw, ale także do domeny dużych lokalnych graczy.

Według badań Admitada, przed złożeniem zamówienia rosyjscy użytkownicy zazwyczaj porównują ceny na różnych platformach i stronach zagranicznych, unikając impulsywnych zakupów, aby znaleźć lepszą ofertę. Rezultatem jest rosnąca popularność transgranicznego handlu elektronicznego , głównie dzięki zakupom z Chin , które stanowią 90% transakcji transgranicznej.

Transgraniczny handel elektroniczny rozwija się w Rosji - ozon - cifnews

© Ostrov Svobody, Остров Свободы. Sklep offline Ozon. Uważany za rosyjską Amazon, Ozon jest najpopularniejszą platformą e-commerce w Rosji, przyciągającą 1 milion aktywnych użytkowników dziennie .

W 2017 r. Transgraniczne obroty handlu elektronicznego w Rosji osiągnęły 400 mld rubli (ponad 5,6 mld USD), o 25% więcej niż w poprzednim roku. Z ekonomicznego punktu widzenia 52% handlu transgranicznego pochodzi z Chin, podczas gdy Europa i USA ważą odpowiednio 23% i 12%.

Nawet biorąc pod uwagę koszty wysyłki, wiele produktów z zagranicy jest jeszcze tańszych. Ten czynnik pozwolił różnym międzynarodowym graczom i rynkom, takim jak ASOS i Yoox, wejść na rynek rosyjski i AliExpress, aby dotrzeć do największej widowni z 20 milionami użytkowników, zajmując 18% rynku.

Na amerykańskiej stronie iHerb rosyjscy użytkownicy generują większy ruch niż amerykańscy, podczas gdy na włoskiej platformie Yoox zajmują drugie miejsce po Włochach. Powodów tego sukcesu są konkurencyjne ceny i szeroka gama produktów specjalnie adresowanych do rosyjskiego celu.

W szczególności skuteczna obsługa klienta , a także użycie języka rosyjskiego , jest tym, co robi różnicę, gdy celuje w rosyjską publiczność. Język angielski nie jest tak rozpowszechniony w Rosji, zwłaszcza wśród osób starszych, a rosyjscy klienci wolą kupować na rynku w swoim własnym języku. Ponadto rosyjscy użytkownicy wolą być wspierani podczas fazy zakupu online. Dlatego wszystkie te usługi obsługi klienta, które pozwalają na długoterminową lojalność klientów, są fundamentalne.

Sukces AliExpress w Rosji pokazuje, że wzorem do naśladowania dla rosyjskiego rynku e-commerce są Chiny. Nie tylko rosyjscy klienci wykazują, że uwielbiają chińską mechanikę sprzedaży i model rynku, ale rosyjskie rynki odzwierciedlają także stały dialog między sprzedażą online i offline typową dla chińskich platform.

Jak zauważył Evgeny Zhukov - dyrektor ds. Rozwoju biznesu i sprzedaży w Admitad - „Rosyjscy konsumenci chętniej kupują online, jeśli zobaczą sklep z cegłami i zaprawami w trybie offline”. Przykładem jest niedawne uruchomienie opcji zamówienia online na rosyjski klienci, którzy teraz pozwalają im kupować samochody Chery na platformie AliExpress, a następnie odbierać zakup od jednego ze 100 dealerów Chery offline w całej Rosji.

Znaczne różnice w języku, kulturze i polityce sprawiają, że zarówno chińscy, jak i rosyjscy użytkownicy bardzo różnią się od zachodnich użytkowników, tak więc sieci społecznościowe odgrywają zasadniczą rolę zarówno w lokalnym handlu elektronicznym, jak i handlu transgranicznym.

Rzeczywiście, nawet w Rosji rozprzestrzenianie i korzystanie z sieci społecznościowych stale rośnie, a konsumenci zazwyczaj konsultują się z mediami społecznościowymi przed zakupem czegoś w Internecie. Tutaj najczęściej używanym portalem społecznościowym jest VKontakte , znany również jako VK . Liczy ponad 97 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, podczas gdy Facebook „tylko” liczy 36 milionów użytkowników, głównie w miastach takich jak Moskwa i Petersburg. Z badań przeprowadzonych przez firmę Data Insight wynika, że ponad 85% platform e-commerce w Rosji ma także społeczność na platformie VK.

Niemniej jednak rosnące wykorzystanie urządzeń mobilnych doprowadzi do poprawy handlu elektronicznego w Rosji. Chociaż rosyjscy użytkownicy nadal wolą finalizować zakupy za pośrednictwem komputera, co stanowi około 63% sprzedaży online, młodzi dorośli poniżej 25 roku życia wskazali smartfony jako swoje ulubione narzędzie do zakupów online. Data Insight mówi, że w 2017 r. 13,4% klientów dokonało zakupów ze smartfonów za pośrednictwem strony internetowej sklepu, a 12,3% złożyło zamówienia za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Liczby te jednak wkrótce się podwoją.

Transgraniczny handel elektroniczny rozwija się w Rosji - moda - cifnews

© Unsplash. W Rosji moda to kategoria, która napędza sprzedaż e-commerce, a następnie AGD i elektronika użytkowa .

Podczas gdy rosyjski rynek e-commerce rośnie w szybkim tempie, w nadchodzących latach inwestycje na rynku rosyjskim mogą sięgnąć 1 miliarda dolarów , w porównaniu z inwestycjami prywatnych firm w ciągu ostatniej dekady, które osiągnęły jedynie 800 milionów dolarów, według Morgan Stanley. Dostawy żywności uważane są za najszybciej rozwijający się sektor, co stanowi główny przedmiot zainteresowania inwestorów. Ponadto, ponieważ rosyjscy konsumenci coraz bardziej przyzwyczajają się do handlu internetowego, pojawią się nowe produkty wysokiej jakości, otwierające nowe możliwości dla zagranicznych marek o międzynarodowym uznaniu wysokiej jakości.

Alibaba i chińskie doświadczenie odegrają zasadniczą rolę w wielkim wejściu Federacji Rosyjskiej na cyfrową scenę handlu detalicznego.

Mówiąc o partnerstwie chińskiego giganta i Mail.ru, Michael Evans - prezes Alibaba - zwrócił uwagę, że „dzięki wiodącej konsumpcji z Rosją we współpracy z platformą internetową AliExpress Rosja pomoże zdigitalizować i przekształcić rosyjski łańcuch wartości detalicznej, zapewnić konsumenci z płynnym i innowacyjnym doświadczeniem oraz stwarzają ważne możliwości dla rosyjskich przedsiębiorców i MŚP do rozwoju na lokalnym rynku i ekspansji na świecie. ”Dodał także:„ Nasze doświadczenie na innych rynkach na całym świecie sprawiło, że jesteśmy wykwalifikowani, aby pomóc budować przyszła infrastruktura handlowa Rosji. ”

Ze swojej strony rosyjscy klienci wykazują gotowość powitania dojrzałego transgranicznego środowiska e-commerce w pełni zintegrowanego z rynkiem międzynarodowym. Dzięki chińskiemu doświadczeniu rynek międzynarodowy zobaczy nowych czołowych graczy z drugiego wielkiego czerwonego kraju.