Badanie stwierdza dziennikarstwa 'cyfrowy zakłócenia' miejsc pracy niezadowolenie na niektórych wiadomości pracowników

- May 11, 2019-

Z pojawieniem się Internetu znacznie zmieniło dziennikarstwa w ciągu ostatnich kilku dekad, zmieniając jak gazety dostarczania treści i jak dziennikarze wykonywanie ich zawodu.

Nowe badanie University of Kansas pokazuje, że "zakłócenia cyfrowe", lub jak zmienił dziennikarstwo w dobie Internetu, wpływa na pracowników redakcji inaczej, i że niezadowolenie może być śledzony przez tytuł zadania i obowiązki.

Wykazało prawie 1200 pracy dziennikarzy tego biurko pracowników — oznacza to, że kopia redaktorzy i projektanci stronę — mają najniższy wskaźnik satysfakcji z pracy, podczas gdy dziennikarzy sportowych najwyższej. Reporterzy i menedżerów wykazały istotnych różnic w zadowolenie z pracy niż inne pozycje wiadomości. Prawie wszystkie poinformował, że działa inaczej, albo że ich obowiązków zmieniły się w ostatnich latach, z powodu zakłócenia cyfrowe.

Brock Ternes, wykładowca socjologii, Laveda Peterlin, doktorant w dziennikarstwie, a Scott Reinardy, profesor dziennikarstwa, wszystko KU, napisał studium po współpracę w zakresie niezależnego badania, badania koncentrują klasy. Artykuł został opublikowany w dzienniku praktyki dziennikarstwo.

Badanie pomiaru satysfakcji z pracy za pośrednictwem instrumentu badawczych i zawarte pytania otwarte, zaprojektowany, aby ocenić zadowolenie obywateli z ich pracy.

"Badania pozwoliły nam patrzeć na zadowolenie z pracy dla wielu różnych pracowników w newsroomie," powiedział Ternes. "Pozycje, które zostały najbardziej dotyczy jakości, typy zadań biurko, tendencję do najmniej usatysfakcjonowana. Jeden w porównaniu go do zadania produkcji, przeważająca ilość pracy."

Osoby pracujące przy biurku przedstawiała dano nowe obowiązki, takie jak przygotowanie zawartości dla sieci web, dzięki czemu mediów społecznościowych posty, edycja stron www, prowadzenie blogów i często miał ich personel cięcia. Wynikowy oczekiwanie więcej pracy w krótszym czasie i przy mniejszej ilości zasobów przyczyniły się do obniżenia poziomu satysfakcji z pracy, autorzy powiedział.

"Tych ludzi, w turystycznej i edycji pozycji znajdują się w sytuacji nie tylko burnout, ale wykonując prace, które nie były one pierwotnie gotów zrobić," Peterlin powiedział.

I odwrotnie, dziennikarzy sportowych odnotowano znacznie więcej satysfakcji z pracy — 54,5 procent raportowania "wysokie zadowolenie" do pracowników recepcji 31,1% — pomimo raportowania, jak również zmienił pracę. Menedżerowie i Reporterzy badanych wykazały wysokie zadowolenie w pracy o 50,5 i 44,7%, odpowiednio. Osoby pracujące przy biurku były blaty w niski poziom zadowolenia o 35,2 procent, podczas gdy sportów pisarzy były najmniej często niezadowoleni o 15,4%.

Wyniki i odpowiedzi na pytania otwarte sugerują zmiany z powodu zakłóceń cyfrowy spadły najbardziej silnie na osoby pracujące przy biurku i że nie zostały one w stanie dostosować, jak również swoich kolegów. Odkrycia pokazują również znaczenie autonomii w newsroomie pracy, autorzy powiedział, jak osoby pracujące przy biurku zgłaszali co najmniej autonomii wśród respondentów. Redaktorzy i projektanci są często ostatnich ludzi do pracy z zawartością, zanim jest opublikowane i w otwartym Komentarze często mówi się, że jakość ich pracy jest cierpieniem, mimo, że jakość pracy nie był bezpośrednio uwzględnione w badaniu.

"Czasami zakłócenia zmieniła definicję tego, co robią," Reinardy powiedział pracowników recepcji. "Oni są nie edytory kopię więcej. Robią wiele rzeczy, które nie były istotne i ważne 10-15 lat temu. Że odpowiedzialność leży mocno na nich, a w ogólnej, obciążenie, które może zmniejszyć wartość pracy, poczucie własnej wartości i tych typu obszarów."

Nie tylko zrobić Wyniki pokazują, że niezadowolenie można przewidzieć tytuł zadania i poziom autonomii, wykazują również, że podczas przewrotu w dziennikarstwie, zmiany zostały obsłużone różnie w różnych pozycjach.

"Różnice w zadowolenie można zostać racjonalnie wytłumaczone przez wymagań dla każdej pozycji,"-napisali autorzy. "Podczas gdy biurko pracowników powiedział, wymagań zawodowych były znaczną część ich zmiany pracy, tym bardziej zadowolony reporterów i dziennikarzy sportowych opisanych wymagań zawodowych jako mniej uciążliwe... Warto zauważyć, że prawie połowa (45%) respondentów nadal wyrazić wysoki poziom zadowolenia z pracy w okresie najbardziej przejściowym w branży; najwyraźniej dziennikarze nadal wytrwali pracowników popełnione w swojej dziedzinie."