Wartości seminarium Głębsze wymiany kulturowe między Chinami a Ameryką Łacińską

- May 11, 2019-

Pierwsze międzynarodowe seminarium na temat dialogu między cywilizacjami w Chinach i Ameryce Łacińskiej odbyło się w Changzhou w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach od 18 do 19 listopada.

Ponad 100 urzędników rządowych, wysłanników, naukowców i ekspertów z Chin i 10 krajów Ameryki Łacińskiej niedawno zebrało się w Changzhou w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach, aby podkreślić znaczenie głębszych wymian chińsko-latynoamerykańskich, zwłaszcza w dziedzinie kultury.

Pierwsze międzynarodowe seminarium na temat dialogu między cywilizacjami w Chinach i Ameryce Łacińskiej odbyło się od 18 do 19 listopada. Współorganizatorem był Instytut Studiów Latynoamerykańskich (ILAS) Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, Uniwersytet Changzhou, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Biuro Rządu Ludowego Prowincji Jiangsu i Prasa Blossom w ramach Administracji Publikacji Języków Obcych w Chinach.

Seminarium było odpowiedzią na wezwanie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga do większej wymiany i wzajemnego uczenia się między różnymi cywilizacjami.

Podczas podróży do UNESCO w marcu 2014 r. Xi powiedział, że różne cywilizacje muszą nauczyć się szanować się nawzajem i żyć w harmonii, wskazując, że wymiana i wzajemne uczenie się między cywilizacjami stanie się nowym centralnym punktem chińskiej polityki dyplomatycznej.

Podczas spotkania liderów narodów Ameryki Łacińskiej w Brasilii w 2014 r. Zaproponował włączenie „wzajemnego uczenia się kulturowego” jako kluczowego elementu relacji Chiny-Ameryka Łacińska w nowej erze.

Ponadto w swoim przemówieniu na ceremonii zakończenia wymiany kulturalnej między Chinami a Ameryką Łacińską w listopadzie 2016 r. Podkreślił znaczenie silnego uchwycenia historycznych szans, jakie daje ogólna współpraca między Chinami i Ameryką Łacińską, i wyraził życzenie, aby obie strony w pełni czerpać nawzajem ze swoich osiągnięć kulturowych, aby wykazać, że różne cywilizacje mogą harmonijnie współistnieć i dokonywać wspólnych postępów.

Podczas seminarium Wu Baiyi, dyrektor ILAS, zauważył, że Ameryka Łacińska staje się jednym z kluczowych regionów wszechstronnych interakcji Chin ze światem w sposób wszechstronny w ramach „Pasów i dróg”.

Juan Carlos Capunay Chavez, ambasador Peru w Chinach, powiedział, że Chiny i Peru angażują się w coraz szersze wymiany kulturalne i edukacyjne.

Na przykład w stolicy Limy znajduje się sześć Instytutów Konfucjusza, a na Uniwersytecie Hebei w północnych Chinach powstało również centrum badań peruwiańskich.

Chavez powiedział, że dążenie do pragmatycznej współpracy Chiny-Peru w wielu dziedzinach ma ogromne znaczenie dla stałego wdrażania wspólnego planu działania na lata 2016-2021.

W przemówieniu na seminarium José Medeiros da Silva, profesor Zhejiang International Studies University i profesor polityki na Uniwersytecie w Sao Paulo w Brazylii, cytował Konfucjusza: „Na czterech morzach wszyscy ludzie są braćmi”.

Porównując wymianę kulturalną między Chinami i Brazylią do dialogu między dwoma wielkimi cywilizacjami, Silva powiedział, że oba narody stoją przed wspólnymi wyzwaniami i możliwościami. Są bardzo komplementarne pomimo ogromnych różnic kulturowych, powiedział Silva.

Cytując raport z ostatniego 19-go Kongresu Narodowego CPC, w którym stwierdzono, że „socjalizm z chińskimi cechami wszedł w nową erę”, Silva powiedział, że Chiny nie mogą rozwijać się w oderwaniu od reszty świata i vice versa. Obaj uzupełniają się nawzajem, sygnalizując punkt zwrotny dla Chin w nowej erze i nową szansę dla Brazylii, dodał Silva.

Wiele doświadczeń rozwojowych Chin może pomóc Brazylii rozwiązać wiele problemów gospodarczych, handlowych i społecznych i powrócić do „właściwego toru” w prawdziwym sensie, powiedział Silva.

Podczas seminarium założono również centrum studiów latynoamerykańskich na Uniwersytecie Changzhou.