TOP 5 Chiński Bank Inwestycyjny

- May 17, 2019-

Bankowość inwestycyjna w Chinach staje się jednym z najlepiej rozwijających się rynków na świecie. Zarówno pod względem wielkości, jak i opłat, Chiny zajęły pozycję dominującą, ale firmy zagraniczne podejmują działania w Chinach od ogłoszenia w kwietniu zeszłego roku, że cudzoziemcy będą mogli przyjmować większościowe udziały w joint ventures na papierach wartościowych na kontynencie. Chiny już zaznaczyły swoją obecność na rynku kapitału dłużnego ( DCM ), rynku kapitału własnego ( ECM ), a także w fuzjach i przejęciach ( fuzje i przejęcia ).

W 2016 r. Chiny stanowiły 85,7% DCM, 82,1% ECM i 52% fuzji i przejęć w Azji w opłatach . Jeśli połączymy wszystkie rynki, Chiny przejęły 76,6% bankowości inwestycyjnej w Azji pod względem opłat. Giełda papierów wartościowych, chińska bankowość inwestycyjna to inna bestia, gdzie stan ma wszędzie zapasy, a konkurencja wśród chińskich banków inwestycyjnych stała się intensywna.

Eksperci stwierdzili nawet, że Chiny mają zbyt wielu bankierów inwestycyjnych . Nawet Komisja Regulacji Papierów Wartościowych w Chinach podkreśliła problem: zbyt duża podaż i niewystarczający popyt, z około 120 firmami konkurującymi w warunkach pogrążającego się rynku i spowalniającej gospodarki. Plotki głosiły, że być może Pekin jest gotów zreformować w ciągu najbliższych kilku lat środowisko banków inwestycyjnych, redukując do 20 dużych, pełnozakresowych brokerów, graczy w tym sektorze. Mniejsze firmy muszą znaleźć niszowy rynek, na którym się specjalizują, i przejść na brokera butikowego, aby kontynuować swoją działalność . Dzisiaj chińskie banki inwestycyjne zdominowały rynek notowań w Hongkongu. Oto 5 największych banków PRC w sektorze finansowym i inwestycyjnym.

1. China International Capital Corporation Limited (CICC)


China International Capital Corporation Limited ( CICC - 中国 国际 金融 股份有限公司 ) jest głównym chińskim bankiem inwestycyjnym. Założona w 1995 roku z siedzibą w Pekinie, CICC ma biura w Szanghaju, Hong Kongu, Singapurze, Londynie i Nowym Jorku. W lipcu 1995 r. CICC stał się pierwszym chińskim bankiem inwestycyjnym joint venture. W momencie inkorporacji CICC największymi akcjonariuszami byli China Construction Bank i Morgan Stanley z odpowiednio 42,5% i 35% udziałem.

W 1997 r. CICC założyła swoją pierwszą zagraniczną spółkę zależną w Hongkongu, aw tym samym roku zakończyła swój pierwszy zagraniczny projekt pierwszej oferty publicznej, IPO China Mobile na giełdzie w Hongkongu, co oznaczało początek restrukturyzacji i zagranicznego wykazu duże przedsiębiorstwa państwowe bezpośrednio pod rządami Chin. W 2010 r. CICC stał się pierwszym bankiem inwestycyjnym, który uzyskał zgodę Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych na pozyskiwanie i zarządzanie funduszami private equity. Pięć lat później CICC zakończyło własną ofertę publiczną na giełdzie w Hongkongu.

2. Guotai Junan Securities (GTJA)

Guotai Junan Securities ( GTJA ) z siedzibą w Szanghaju i założona w sierpniu 1999 r., Po połączeniu byłego Guotai Securities Co. Ltd. (założonego we wrześniu 1992 r.) I Junan Securities Co. Ltd. (założonej w sierpniu 1992 r.), Jest jednym z największych banków inwestycyjnych i spółek papierów wartościowych w Chinach pod względem zasięgu działalności . Utworzyła 26 oddziałów, 193 punkty sprzedaży papierów wartościowych w 30 prowincjach, gminach i regionach autonomicznych w całych Chinach. dystrybucja agencji i serwer klientów oraz, jak wielu innych konkurentów, jest przedsiębiorstwem częściowo państwowym.

Od 2007 do 2015 roku GTJA zajmowała trzy pierwsze miejsca pod względem przychodów operacyjnych przez siedem lat, podczas gdy w latach 2004–2011 firma zajęła najwyższe miejsce w rankingu World Brand Lab - chińskich 500 najbardziej wartościowych chińskich marek papierów wartościowych . W latach 2008–2012 uzyskał poziom AA klasy A zgodnie z klasyfikacją papierów wartościowych Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych przez pięć kolejnych lat. . GTJA jest również jednym z liderów chińskiego przemysłu finansowego. Jego osiągnięcia obejmowały: pierwszy zatwierdzony do prowadzenia działalności QFII w 2003 r .; służyć jako główny dealer otwartego rynku banku centralnego, aby stać się animatorem rynku na rynku obligacji międzybankowych; będąc jedną z pierwszych firm, które uzyskały kwalifikacje QDII i kwalifikacje biznesowe dotyczące kontraktów terminowych w 2007 r .; przejęcie wiodącej roli w uzyskaniu kwalifikacji w zakresie inwestycji kapitałowych i transakcji futures IB w 2008 r .; uzyskanie kwalifikacji do obrotu na rynku depozytów zabezpieczających i pożyczek papierów wartościowych w 2010 roku.

3. CSC Financial

CSC Financial Co., Ltd. lepiej znana na giełdzie jako China Securities , jest drugim co do wielkości chińskim bankiem inwestycyjnym i firmą brokerską założoną przez CITIC Securities i China Jianyin Investment w 2005 r. W stosunku 60–40, jako następca upadłych Chin Securities Co., Ltd. ( po kilku skandalach, które personel nielegalnie dokonał inwestycji bez zgody swojego klienta) . Jednak obecnie firma jest w większości własnością spółki dominującej Jianyin Investment Central Huijin Investment i spółki zarządzającej aktywami w Beijing Municipal People's Government.

Według firmy China Securities zajęła 4 miejsce, gwarantując 135 spółek w ramach National Equities Exchange and Quotations. W 2012 r. China Securities ponownie ustanowiła swoją spółkę zależną w Hongkongu jako China Securities (International) Finance Holding , natomiast w listopadzie 2016 r. China Securities rozpoczęła globalną ofertę swoich nowych akcji H, które zostaną wprowadzone na giełdę w Hongkongu. Dzisiaj CSC Financial Ltd. prowadzi działalność w zakresie bankowości inwestycyjnej o pełnym zakresie usług. Działa poprzez bankowość inwestycyjną, zarządzanie majątkiem i inne. Ponadto segment Bankowości Inwestycyjnej świadczy usługi gwarantowania i sponsorowania akcji i obligacji oraz usługi doradztwa finansowego.

4. CITIC Limited

CITIC Limited jest jednym z największych konglomeratów w Chinach i składnikiem indeksu Hang Seng. W 2014 r. Fortune znalazło się na liście CITIC Group, 160. największej korporacji w swoich „500 najlepszych globalnych firmach”, a CITIC koncentruje się przede wszystkim na usługach finansowych, zasobach i energii, produkcji, kontraktowaniu maszyn i nieruchomościach oraz 58% z nich. jej wyemitowane akcje są własnością chińskiej państwowej grupy CITIC . Obecnie firma wciąż się rozwija, ale w 2008 roku spotkała się z kilkoma kontrowersjami. W październiku 2008 r. Przewodniczący Larry Yung ujawnił, że firma straciła 2 mld USD z powodu „nieautoryzowanych transakcji”. W wyniku rewelacji dwóch oficerów zostało zmuszonych do rezygnacji, a jej akcje zostały zawieszone 20 października.

W styczniu 2015 r. Japońska generalna spółka handlowa Itochu i jej tajlandzka spółka zależna Charoen Pokphand, która jest akcjonariuszem cross-shareholding, ogłosiły inwestycję CITIC Limited w wysokości 10,4 mld USD, największą inwestycję w historii japońskiej spółki handlowej. Transakcja jest również największą akwizycją w Chinach przez japońską firmę i największą inwestycją obcokrajowców w chińskim przedsiębiorstwie państwowym . W styczniu 2017 r. Konsorcjum CITIC Limited, funduszy private equity CITIC Capital i Carlyle , kupiło 80% udziałów w prawach franczyzowych McDonald's w Hongkongu i Chinach kontynentalnych, za łączną kwotę do 2,08 mld USD.

5. Huatai (HTSC)

Huatai United Securities , zajmuje się świadczeniem profesjonalnych usług bankowości inwestycyjnej. Huatai z siedzibą w Shenzhen z oddziałami w Pekinie , Szanghaju i Nanjing oferuje kompleksowe usługi finansowe inwestorom instytucjonalnym, w tym rządowi, przedsiębiorstwom, funduszom inwestycyjnym, firmom ubezpieczeniowym i wielu innym. Huatai jest jednym z pierwszych w krajowym sektorze papierów wartościowych, który koncentruje się na świadczeniu kompleksowych usług finansowych dla firm, podmiotów rządowych i innych inwestorów instytucjonalnych. Tak więc Huatai United Securities jest liderem w obszarze ubezpieczeń, rekomendacji, fuzji i przejęć oraz obligacji. W rzeczywistości grupa zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia od wiodących organizacji branżowych i mediów. W 2017 r. Huatai United Securities zdobyła nagrody, w tym nagrodę „M&A Achievement Gold Award w 2017 r.” Oraz „Najlepsze krajowe inwestycje bankowe”.

Hi-tech jest częścią ogromnego systemu bankowości inwestycyjnej Huatai United Securities, obejmującego działalność TMT, wysokiej klasy produkcję, ochronę energii i środowiska oraz budownictwo inżynierskie. W 2016 r. Huatai United Securities pomogło przedsiębiorstwom notowanym na giełdzie w sfinalizowaniu finansowania 29 projektów, z łączną sumą finansowania w wysokości 2,428 mld RMB, w tym tak znakomitymi projektami jak Joyu Culture , Jiuyan Technology , How Buy Wealth , Jiangsu New Energy i Dongnan Elevator .