Huawei próbuje podbić rynek amerykański

- May 17, 2019-

Huawei miał trudności na rynku amerykańskim, ponieważ AT&T - znak dystrybucyjny - odszedł od paktu dystrybucji smartfonów z prywatną chińską firmą z powodu obaw o bezpieczeństwo USA. Dlatego Huawei postanowił zbadać nowy plan biznesowy na podbój rynku amerykańskiego.

Pierwszą decyzją Huawei Technologies było zastosowanie dużych rabatów na flagowy smartfon poprzez zamówienia wstępne i pewne zachęty dla amerykańskich konsumentów. Pre-zamówienia z USA, które trwają od 5 do 17 lutego, pochodzą z kartą podarunkową o wartości 150 USD od sprzedawców detalicznych, dzięki czemu efektywna cena zakupu Mate 10 Pro wynosi około 650 USD - najniższa na świecie. Zamówienia wstępne są dostępne w sklepie i online w głównych sklepach z artykułami elektronicznymi, w tym w Amazon, BestBuy, Microsoft, Newegg i B&H. Mate 10 Pro rozpocznie wysyłkę do klientów z USA od 18 lutego.

Wybór stosowania dużych rabatów w przypadku zamówień wstępnych jest zgodny ze strategią Huawei dotyczącą obejścia odmowy największego amerykańskiego dystrybutora. Od tego czasu nacisk firmy na Shenzhen na rynek smartfonów w USA będzie napędzany przez niezależnych dystrybutorów.

Ale trudności na rynku amerykańskim wciąż pozostają. Rzeczywiście rząd USA pozostaje zaniepokojony powiązaniami Huawei z rządem chińskim, co komplikuje wiele operacji finansowych w imię bezpieczeństwa. Na przykład ZTE Corp notowane na Hongkongu zostało zablokowane od sprzedaży sprzętu sieciowego głównym amerykańskim operatorom telekomunikacyjnym; i Verizon Communications zrezygnował z planu dystrybucji smartfonów Huawei w USA.

Wang Xiaofeng, starszy analityk w Forrester Research, twierdzi, że wysiłki Huawei nie wystarczą, aby podbić rynek amerykański; skoro Amerykanie mają inną kulturę zakupów niż chińska. „Na rynku zdominowanym przez iPhone'y Huawei powinien oferować więcej zachęt, aby zachęcić konsumentów do wypróbowania swoich telefonów w pierwszej kolejności” - powiedział Wang. „Oferta prezentowa o wartości 150 USD nie jest wystarczająco atrakcyjna, ponieważ zostanie zastosowana tylko do zakupu w przyszłości”. Amerykanie zazwyczaj kupowali smartfony za pomocą planów ratalnych z przewoźnikami.

Dla Huawei droga do podboju rynku światowego jest wciąż długa. Dane za czwarty kwartał ubiegłego roku - według Counterpoint - dały firmie Huawei trzecią markę smartfonów na świecie, z całkowitą wysyłką 41 milionów sztuk i 9,9 procentowym udziałem w rynku. Apple i Samsung mają odpowiednio 18,6 i 17,9 procent rynku.