Chińscy technicy i system kredytów społecznych: innowacje i zainteresowanie rządu

- May 17, 2019-

Chiny są dumne ze swoich innowacji technologicznych, a największe chińskie firmy technologiczne, takie jak Tencent Holdings, Alibaba Group Holding i Baidu, są symbolami dumy narodowej. Kiedy rząd decyduje o priorytecie technologicznym, często się z nimi konsultuje i dlatego mają wiele przywilejów. Ale rzeczy się zmieniają.

Pod koniec zeszłego miesiąca chiński bank centralny zamknął Tencent's - firmę zajmującą się aplikacją do przesyłania wiadomości WeChat - dopiero po jednym dniu. Powodem było zainteresowanie chińskiego rządu naprawą problemu mikrokredytu, który wyklucza małe przedsiębiorstwa.

Aby rozwiązać ten problem, w 2014 r. Rząd zaproponował utworzenie „systemu kredytów społecznych”, który mógłby uzupełniać wszelkie istniejące zapisy finansowe z dodatkowymi danymi „społecznymi” - od rejestrów szkolnych po kryminalne. Firmy mogą teoretycznie przetwarzać tę masę danych, aby opracować ocenę kredytową.

Przewodnicząca Tencent Pony Ma powiedziała publiczności w 2013 r .: „Być może w przyszłości będzie istniał system rankingowy moralności. Jeśli twoi przyjaciele mają wysoką moralność, to twój kredyt też powinien być dobry. W przeciwnym razie naturalnie nie zaprzyjaźniliby się z tobą ”.

Program mikrokredytu społecznego jest jednak bardzo skomplikowany dla Chin. Własny program rządu włącza niektóre z nich, a samorządy dodają własne wymagania.

Kolejnym problemem jest siła Alibaby i Tencenta, która niepokoi rządzącą w Chinach partię komunistyczną. Niektórzy w rządzie prawdopodobnie obawiali się, że dopuszczenie wielu niezależnych standardów zachowań akceptowanych społecznie może podważyć własny program i standardy rządu. Rząd jest zaniepokojony potencjalnymi konfliktami interesów.

Z pewnością nie oznacza to, że Alibaba i Tencent będą miały duże ograniczenia, nawet największe chińskie przedsiębiorstwa państwowe czasami kłócą się z rządem, a kredyt społeczny jest zbyt ważnym politycznym priorytetem, by go odrzucić.

Aby rozwiązać te problemy, rozwiązaniem dla chińskiego rządu jest stworzenie krajowej inicjatywy w zakresie kredytów społecznych, która posunąłaby się naprzód pod auspicjami przedsiębiorstwa państwowego, z Tencent i innymi firmami technologicznymi jako udziałowcami mniejszościowymi.