Struktura podatkowa: Chiny zapewniają optymalizację

- May 16, 2019-

W Chinach VAT zastępuje podatek od działalności gospodarczej , który obowiązuje od 60 lat, usprawnia procedury i unika powtarzających się podatków. Widząc dobry wynik - w ubiegłym roku dzięki trwającej reformie Chin mającej na celu zastąpienie podatku od działalności gospodarczej podatkiem od wartości dodanej, zaoszczędzono 918,6 mld juanów (około 145,5 mld USD) - Chiny postanowiły zintensyfikować swoje wysiłki i przekształcić system podatkowy .

Reforma podatku VAT rozpoczęła się w Szanghaju w 2012 r. I po jego rozszerzeniu w całym kraju, począwszy od 2016 r.

Minister finansów Liu Kun powiedział, że optymalizacja chińskiego systemu podatkowego skoncentruje się w szczególności na międzynarodowej reformie podatkowej . Sektory, które będą najbardziej uprzywilejowane, to produkcja i transport , co spowoduje dalsze korekty w stawkach podatku od wartości dodanej.

Liu Kun powiedział również, że Chiny chcą zwiększyć dochody osobiste, dając więcej ulg podatkowych tym, którzy wydają na edukację i opiekę zdrowotną dla dzieci .

Reforma ta ma wśród swoich głównych celów zwiększenie konkurencyjności chińskich przedsiębiorstw. Li Keqiang , obecny premier Rady Państwa Chińskiej Republiki Ludowej, zadeklarował w zeszłym roku: „Reforma podatkowa jest fundamentalną i znaczącą reformą, która przyniesie korzyści rozwojowi gospodarczemu . Musimy dostosowywać i ulepszać system podatkowy i rozwiązywać problemy, które pojawiają się w odpowiednim czasie. Nadmierne opodatkowanie to limit ”.