Otwarcie na rynki zagraniczne szkodzi chińskim producentom samochodów

- May 16, 2019-

Po ogłoszeniu przez Chiny planów pełnego otwarcia rynku na zagraniczne przedsięwzięcia w ciągu najbliższych pięciu lat, chińskie akcje producentów samochodów spadły w środę w Hongkongu i Szanghaju. Prawdopodobnie ten ruch został odczytany przez rynek jako złagodzenie napięć handlowych z USA .

Wyniki nie są pocieszające dla chińskich producentów :: na giełdzie w Hongkongu Brilliance China Automotive Holding spadł o 8,9% do 12,98 HK $, BAIC Motor zanurkował 13% do 7,79 HK $, a Guangzhou Automobile Group straciło 8,7% do HK 13,18 USD. Dongfeng Motor Group spadła o 4,8% do 8,20 HK $, Geely Automobile Holdings spadło o 4,5% do 21,4 HK $, podczas gdy Great Wall Motors spadło o 2,1% do 7,10 HK $.

Natomiast w przypadku Szanghaju akcje Guangzhou Auto A spadły o 8,7% do 17,26 juana. Huayu Automotive Systems i Zhengzhou Yutong Bus spadły o 6 procent i 5,1 procent, notując odpowiednio 21,17 juana i 20,98 juana.

Decyzja o otwarciu na zagraniczne domy została podjęta przez Narodową Komisję Rozwoju i Reform , najwyższego chińskiego planistę ekonomicznego, a limity własności zagranicznej zostaną zlikwidowane w tym roku.

Od 1994 r. Ustawa ustanowiła 50% limit własności zagranicznej dla wspólnych przedsięwzięć motoryzacyjnych

Patrick Yuan , analityk Jefferies, powiedział: „Siła przetargowa lokalnych partnerów [w Chinach] zostanie zmniejszona w wyniku zmian w polityce. Przyszłe partnerstwo będzie bardziej zorientowane na interesy ”. Posunięcie rządu chińskiego mogłoby jednak przynieść korzyści także chińskim firmom. W rzeczywistości firmy zagraniczne częściej zwracają się do chińskich partnerów, którzy mogą naprawdę przyczynić się do rozwoju ich lokalnych firm, wymieniając w ten sposób zasoby i wiedzę.

Tymczasem Credit Suisse obniżyła ratingi BAIC i Brilliance Auto, by „osiągały gorsze wyniki” od „outperform”, mówiąc, że najnowsza zmiana polityki Pekinu może skrócić życie istniejących wspólnych przedsięwzięć samochodowych i obniżyć ich wartość.