Chiny otwierają się na zagranicznych inwestorów

- May 15, 2019-

Po tarciach wywołanych wojną dyżurną USA w Chinach, ta ostatnia postanowiła podjąć środki w celu przyciągnięcia większej liczby inwestycji zagranicznych . Z jednej strony Chiny zobowiązały się do znalezienia nowych zagranicznych funduszy na rozwój swoich nowych gospodarek , takich jak przemysł hi-tech, a tym samym stały się ostatecznie niezależne od produktów zagranicznych. Z drugiej strony, w zeszłym miesiącu Chiny zmieniły swoje ustawodawstwo, aby umożliwić zagranicznym firmom posiadanie 51% udziałów w spółkach z siedzibą w Chinach.

Na przykład największy w Japonii handlowiec papierów wartościowych Nomura stał się w zeszłym tygodniu pierwszym zagranicznym graczem, który planuje założyć firmę holdingową w Chinach

Aby utrzymać 51% nowej firmy, Nomura musiała przedłożyć materiały aplikacyjne do China Securities Regulatory Commission ( CSRC ). Po Nomura również JP Morgan Broking (Hong Kong) Limited zdecydowało się wystąpić do CSRC. Tymczasem międzynarodowy bank inwestycyjny USB w tym miesiącu zwrócił się do CSRC o podwyższenie udziałów z 24,99 procent do 51 procent w spółce joint venture z siedzibą w Chinach, USB Securities Co.

Yang Changyong , starszy naukowiec z Chińskiej Akademii Badań Makroekonomicznych, powiedział do Xinhua: „Są to ważne sygnały otwarcia finansowego Chin, pokazujące wielki potencjał rynkowy kraju i zaufanie globalnych inwestorów”.

Yang kontynuuje: „Ten krok jest ważnym krokiem w kierunku dalszego otwierania chińskiego sektora papierów wartościowych dla zagranicznych graczy i przyniesie zdrową konkurencję i pomoże wprowadzić dojrzałe doświadczenia i wiedzę z zagranicznych instytucji do krajowego przemysłu”.

To otwarcie na rynki zagraniczne przez Chiny oznacza również istotne zmiany w chińskim systemie finansowym . Rzeczywiście, chiński rząd powiedział, że zwiększy kwoty, które umożliwiają krajowym inwestorom dostęp do zagranicznych aktywów.

Kwota dla programu Qualified Domestic Partnership w Szanghaju i kwota dla programu Qualified Domestic Investment Enterprise w Shenzhen zostanie zwiększona do 5 mld USD każdy

Jing Ulrich , dyrektor zarządzający i wiceprezes JP Morgan Chase na region Azji i Pacyfiku, powiedział: „Rynek chiński ma większą atrakcyjność z dnia na dzień. Inwestorzy z całego świata starają się dodać inwestycję, przygotowując się na możliwość pojawienia się w przyszłości ”.