Chińskie sklepy detaliczne kurczą się, oto dlaczego

- May 16, 2019-

Detaliści w Chinach wyprzedzają krzywą. Poczynając od nowego ruchu Jacka Ma, aż po pełną integrację O2O, krajobraz detaliczny integruje sklepy stacjonarne, magazyny, platformy logistyczne i mobilne platformy konsumenckie, aby dostarczać towary do klientów w rekordowym czasie. W połączeniu z tym bezproblemowym modelem detaliści spożywczy oferują zniżki i bezpłatną dostawę ze sklepów w ciągu trzydziestu minut lub mniej.

Te nowe postępy w handlu detalicznym oznaczają, że chińscy konsumenci rosną komfortowo z nowym poziomem wygody. W rzeczywistości oczekują tego tak bardzo, że główni sprzedawcy detaliczni spowodują zmniejszenie ich śladu, aby uczynić sklep w sklepie bardziej dostępnym dla konsumentów pieszo.

Najnowszym detalistą, który przygotował nagłówki dla ruchu „small retail”, był Walmart. Ku zaskoczeniu zachodnich konsumentów, którzy znają markę Arkansas, USA jako matkę wielkiego sklepu, Walmart otworzył swój pierwszy sklep spożywczy w Shenzhen w Chinach na początku miesiąca.

Super Gatunki, Hema Alibaba i inne nowe marki, takie jak 7Fresh z JD.com i Huixuan z Walmart, konkurują o nowych konsumentów detalicznych w Chinach. Ostatecznie rywalizują o ogólnokrajowe zamienniki tradycyjnych rynków żywności dla codziennych potrzeb konsumentów związanych z zakupami żywności. Rzeczywistość jest taka, że w Chinach wiele osób ma małe lodówki i musi podejmować częste starania o uzyskanie świeżych produktów.

Hipermarkety i supermarkety odnotowują powolny wzrost, podczas gdy popularność sklepów wielobranżowych stale rośnie

Raport handlowy FBIC Group z 2017 r. Stwierdza, że hipermarkety i supermarkety odnotowują spowolnienie wzrostu sprzedaży. Dlaczego więc sklep wielkoformatowy upadł w ciężkich czasach? Boom e-commerce, a także sukces sklepów spożywczych na mniejszą skalę, sklepów społecznościowych i sklepów specjalistycznych, odgrywają rolę w zmieniającym się krajobrazie.

Krajowe Biuro Statystyki ChRL podało, że łączna sprzedaż hipermarketów i supermarketów wyniosła w 2015 r. 496,3 mld juanów i 311,8 mld juanów. Liczby te były nieco wyższe niż w 2014 r., A wzrost sektora hipermarketów i supermarketów jako całości zmniejszył się jak późno. Według raportu China Chain Store and Franchise Association i PricewaterhouseCoopers, wzrost sprzedaży w sektorze supermarketów był wolniejszy niż w sklepach odzieżowych i elektronicznych.

Natomiast sklep spożywczy lub CVS jest najszybciej rozwijającym się formatem detalicznym w Chinach w ostatnich latach. Całkowite przychody ze sprzedaży w sektorze CVS osiągnęły 60,0 mld juanów w 2015 r., Co oznacza wzrost o 13,2% r / r. Według Ministerstwa Handlu (MOFCOM), wzrost kluczowych sprzedawców detalicznych w sektorze CVS i centrów handlowych w skali roku osiągnął odpowiednio 7,7% i 7,4% w 2016 r., Szybciej niż średni wzrost kluczowych detalistów w innych formatach detalicznych o 4%.

Ogólnie rzecz biorąc, rozwój CVS wzdłuż obszarów przybrzeżnych jest bardziej dojrzały i skoncentrowany niż na obszarach śródlądowych. Jednocześnie rozwój CVS w regionie południowym jest bardziej dojrzały niż w regionie północnym. Guangdong i Szanghaj mają najwyższą koncentrację CVS.

Chińscy konsumenci przyzwyczaili się do wygody i dostawy, a wiele sklepów oferuje takie usługi w ciągu 30 minut lub mniej

Konsumenci coraz bardziej chcą wygody, personalizacji i szybkiej obsługi oferowanej przez małe sklepy . Dzięki temu Carrefour , Metro , China Resources Vanguard i Better Life Group próbowały swoich sił w tym formacie. Carrefour otworzył „Easy Carrefour” w listopadzie 2014 r. W Szanghaju. Wersja w małym formacie oferuje elegancki wygląd, bezpłatne wifi, świeże produkty i importowane produkty oraz układ, który zachęca kupujących do wypoczynku. Od stycznia 2017 r. W Chinach było 26 sklepów Easy Carrefour.

Metro uruchomiło swój sklep spożywczy Hemaijia w listopadzie 2014 r., Również w Szanghaju, z zamiarem otwarcia lokalizacji w pobliżu centrów społeczności, takich jak szkoły i szpitale. China Resources Vanguard miał ponad 1500 małych sklepów do końca 2015 roku.

Walmart , najnowszy sprzedawca detaliczny, który podąża za trendem, otworzył swój pierwszy sklep w małym formacie w dzielnicy Bao'an w Shenzhen w Chinach. Ma około jednej dziesiątej wielkości zwykłego Walmarta. Według Retail Dive do końca 2018 r. Firma otworzy kolejne pięć supermarketów w Shenzhen, Guangzhou i Dongguan.

Nowy sklep Walmart to zintegrowane doświadczenie online-offline - 90% jego zasobów jest dostępnych online za pośrednictwem JD.com . Soft-open sklepu ustanowił rekord na platformie JD.com , z ponad 1000 zamówień otrzymanych online. Najszybsza dostawa w dniu otwarcia była krótsza niż 10 minut od zamówienia online do drzwi klienta.