Trade War: Kierownictwo Azji i Pacyfiku jest optymistyczne

- May 15, 2019-

Jeśli dla Chin wojna z obowiązkami z USA może spowodować problemy lub spowolnić gospodarkę, w strefie ekonomicznej Azji i Pacyfiku są tacy, którzy postrzegają te napięcia jako szansę gospodarczą .

Według sondażu przeprowadzonego wśród 500 dyrektorów finansowych , 62 procent dyrektorów finansowych w regionie Azji i Pacyfiku jest optymistycznie nastawionych do amerykańskiego środowiska biznesowego. Mimo to z drugiej strony widzą również ryzyko, że napięcia z Chinami mogą nagle wzrosnąć.

Opinia przedsiębiorców w regionie Azji i Pacyfiku jest prosta: jeśli USA zacieśnią stosunki z Chinami, będzie więcej możliwości
dla krajów strefy Azji i Pacyfiku. Tak więc otoczenie biznesowe w USA poprawi się dla firm zagranicznych, ponieważ fundamenty gospodarcze przeważają nad obecnymi tarciami handlowymi z Chinami.

Badanie 500 dyrektorów finansowych z 30 krajów wykazało, że 62 procent dyrektorów finansowych azjatyckich firm odnotowało poprawę

Peter Hirs , dyrektor ds. Finansów w regionie Azji i Pacyfiku w Zurich Insurance (firma, która zleciła raport), powiedział: „Chociaż istnieją pewne napięcia w stosunkach handlowych między USA a Chinami, wprowadzenie taryf było stosunkowo skoncentrowane i ograniczone kontekst ekspansywnych relacji USA-Chiny ”.

„Chociaż istnieje obawa, że napięcia mogą się jeszcze nasilić, większość dyrektorów finansowych uważa, że w końcu poważne fundamenty gospodarcze będą napędzać zarówno amerykańskie, jak i chińskie zachowania handlowe. Stany Zjednoczone i Chiny odniosły wielkie korzyści z wcześniejszego rozwoju, a oba kraje zgadzają się, że obecny brak równowagi handlowej jest niezdrowy ”.

Znane są niebezpieczeństwa wojny handlowej między Chinami a USA - pomyślcie, że w marcu administracja USA zagroziła nałożeniem sankcji na chińskie towary w wysokości do 150 miliardów dolarów - jednak w tym okresie perspektywy gospodarcze dla Stanów Zjednoczonych są pozytywne, z bezrobociem na biegu jałowym przez 17 lat.

W tym kontekście niestabilności gospodarczej i społecznej badanie wykazało również zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa

Jeffrey Chan , partner założycielski Hong Kong Financial Services, Oriental Patron Financial Group , powiedział: „Pomimo tak zwanej wojny handlowej… wydaje się, że obie strony uzyskują własne okazje. Ludzie stają się coraz bardziej optymistyczni ”.

„Ostatnio napływ dolara amerykańskiego z powrotem do USA dzięki obronie dolara Hongkongu przez Hongkong wskazuje, że USA mają silniejszą gospodarkę w stosunku do UE. Stany Zjednoczone mają również większe szanse na podniesienie stóp procentowych w pozostałej części tego roku w porównaniu z innymi częściami świata ”.