Europa i Singapur: Silniejsze stosunki gospodarcze

- May 14, 2019-

W czasach, gdy niektóre kraje wybierają niebezpieczną drogę protekcjonizmu gospodarczego, aw okresie komercyjnym, w którym wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami chłodzi rynki, Europa i Singapur wybrały ścieżkę wolnego handlu .

W szczególności Europa i Singapur podpisały w piątek umowę o wolnym handlu między UE a Singapurem, która zwiększy usługi, poprawi dostęp do rynku i dostrzeże eliminację taryf między obiema stronami w ciągu pięciu lat .

UE oczekuje szerszego porozumienia z blokiem ASEAN

Porozumienie podpisał premier Singapuru Lee Hsien Loong , przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker .

„Podpisanie umów UE-Singapur jest silnym przesłaniem partnerów o podobnych poglądach do obrony i promowania międzynarodowego systemu opartego na zasadach, współpracy i multilateralizmie” - powiedział Juncker.

Wielka Brytania pozostaje na razie w transakcji

Singapur jest największym partnerem handlowym UE w regionie ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej), aw 2017 r. Jego dwustronny handel wzrósł do 98,4 mld USD, czyli nieco ponad 10% całkowitego handlu Singapuru.

Dla Singapuru porozumienie pomoże zwiększyć konkurencyjność jego eksportu do Europy, zwłaszcza w sektorach farmaceutycznym, elektronicznym i petrochemicznym, które stanowią prawie 10 procent PKB Singapuru.

Zdaniem ekspertów decyzja UE jest krokiem w kierunku zbliżenia się do Azji

Ekonomista strefy ekonomicznej w Oxfordzie, Angel Talavera, powiedział: „Po podpisaniu ostatniej umowy o wolnym handlu z Japonią, pokazuje, że UE pragnie rozszerzyć swoje powiązania handlowe z regionami, które do tej pory nie były dużymi partnerami handlowymi, iw tym sensie to robi otworzyć drzwi do dalszych transakcji z krajami Asean w przyszłości ”.

Zdaniem dr Frasera Camerona, dyrektora Centrum UE-Azja , kiedy prezydent USA Trump zamienia się w mroźny, UE rzuca spojrzenie na mniej tradycyjnych partnerów, w tym gospodarki w Azji, powiedział Cameron. „UE obracała się w kierunku Azji od pewnego czasu, ale ruch ten przyspieszył w ramach Trumpa” - powiedział Cameron.