Hairy Crab, porady dotyczące uprawy i gotowania chińskich krabów

- May 13, 2019-

Wrzesień to delikatny miesiąc dla Yao Zhiganga, potomka rodziny, która od lat uprawia chińskie kraby. W tym okresie bowiem rozpoczyna się szalony sezon „krabów włochatych”, powszechnie nazywanych chińskimi krabami . Miesiąc intensywnej pracy, w której pracownicy muszą radzić sobie z milionami wniosków z całych Chin; i nie tylko.

Yao jest jednym z wielu dziesiątków hodowców krabów na północno-wschodnim brzegu Yangcheng, słodkowodnego jeziora w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach, słynącego z owłosionego chwytania. Yao, który codziennie zajmuje się hodowlą krabów, opiekuje się gospodarstwem, które produkuje około 60 000 krabów rocznie.

We wrześniu Yao przeniósł się do jeziora, aby śledzić hodowlę

Każdego roku, we wrześniu, Yao opuszcza swoje mieszkanie, aby przenieść się na brzeg jeziora . Tutaj spędza dzień i noc, karmiąc swoje kraby - mieszaną dietą słodkowodnych ślimaków, ryb i kukurydzy - i pilnując ich, ponieważ mogą być bardzo smaczną zdobyczą.

„Nie możesz wykryć ludzi, którzy wiosłują na łodziach w ciszy nocy. Ale łabędzie hałasują, jeśli widzą obcych - mówi Yao.

Włochate baranki pochodzące z jeziora Yangcheng są uważane za najlepsze

Młode kraby wypuszczane są w jeziorze w marcu. W kolejnych miesiącach przechodzą proces metamorfozy , podczas którego tracą muszle. Na tym etapie ich charakterystyczne włosy rozwijają się na pazurach.

„Jeśli włosy rozrosną się wokół całego pazura, to nie będzie się ponownie pierzyć. Dojrzałe kraby mają również ciemniejsze włosy ”, mówi Yao. Inną wskazówką do zidentyfikowania dojrzałego kraba jest uszczypnięcie nóg w celu sprawdzenia ich twardości, ponieważ jeśli kraby właśnie zmieniły kolor, mają bardziej miękką skorupę.

Nie ma wątpliwości, że owłosione kraby pochodzące z jeziora Yangcheng są uważane za najlepsze , a przede wszystkim ze względu na ich smak. Wszystko to zapewnia doskonała jakość wody.

Wszystko to w ostatnich latach doprowadziło również niektórych hodowców do włożenia włochatych krabów, uprawianych gdzie indziej, w wodach przedmiotowego jeziora . Efekt oczywiście nie był taki sam.

Według Yao podróbki można odróżnić od autentycznych włochatych kramów jeziora Yangcheng , których głównymi cechami są zielona skorupa, biały brzuch, złote nogi i żółte włosy.

Delikatność do gotowania na różne sposoby

Yao z tego roku poszedł jeszcze dalej. Nie tylko uprawa, ale także kuchnia tego pysznego dania, dzięki otwarciu restauracji nad brzegiem jeziora. W Xian Xie Fang (tak nazywa się to miejsce) klienci mogą spróbować świeżo złowionych krabów z wody i kupić je bezpośrednio.

Niektóre z nich docierają bezpośrednio do Central Hotel Shanghai , gdzie szef kuchni Wang Hao analizuje najnowszą partię i oferuje ważną sugestię wyboru najlepszego: „Jego muszla powinna być błyszcząca nawet po wysuszeniu”.

W tym hotelu można skosztować tego przysmaku, gotować i podawać z jajkami, mięsem i octem. Inne dania do spróbowania to smażona zupa z kraba, smażone szparagi z mięsem kraba i długie bao xiao wypełnione jajami kraba.