Biotech: Chiny będą nadal kupować amerykańskie firmy

- May 13, 2019-

Jest teraz jasne, że stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami nie są najlepsze. Niemniej jednak w niektórych sektorach interesy Chin w USA są nadal wysokie . Na przykład wiodąca chińska firma biotechnologiczna Wuxi AppTec twierdzi, że przeszkody w USA nie powstrzymają przejęć amerykańskich firm.

Kierownictwo Wuxi AppTec potwierdziło, że najbardziej rygorystyczna kontrola ze strony Stanów Zjednoczonych, dotycząca inwestycji chińskiej firmy w amerykańskie firmy biotechnologiczne , nie wpłynie na jej zainteresowanie dążeniem do możliwości inwestycyjnych w tym kraju.

Yao Chi ogłosił plan sprzedaży firmy w Hongkongu

Intencje chińskiej firmy są poważne i obiecują, że będą w stanie przezwyciężyć wszystkie żądania USA . Sekretarz zarządu Wuxi AppTec, Yao Chi , powiedział: „To nie jest problem, zrobimy tylko niezbędne zgłoszenia zgodnie z wymogami prawnymi”.

Intencje firmy odzwierciedlają również zamiar Chin przezwyciężenia Doliny Krzemowej i wygrania wyścigu biotechnologicznego oraz uzyskania kontroli nad światowymi danymi biologicznymi . Strach przed nadmiernym przejęciem władzy przez Chiny skłonił Departament Skarbu USA do ogłoszenia radykalnych zmian w przepisach, które dają Komitetowi Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) moc wymuszania na zagranicznych nabywcach aktywów amerykańskich w high-tech sektory - w tym nauki przyrodnicze i biotechnologia - do sporządzania obowiązkowych dokumentów.

Europejskie inwestycje z Chin wzrosły w pierwszej połowie tego roku do 2,28 mld USD

Ale dla Chin jest nie tylko Ameryka Północna, ale także Europa . W rzeczywistości, według Thomasa Gillesa, przewodniczącego międzynarodowej firmy prawniczej Baker McKenzie w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Chinach, chińskie inwestycje w sektorze opieki zdrowotnej i biotechnologii w Ameryce Północnej spadły w tym roku i rosną w Europie.

Po 3,3 mld USD prywatyzacji i wycofaniu się z Nowego Jorku trzy lata temu, AppTec zebrał 2,25 mld juanów (324 mln USD) w maju br . AppTec zamierza sprzedać w Hongkongu 116,47 mln nowych akcji po 64,1 HK do 71,5 HK każdy, zniżkę od 20,7 do 28,9% w stosunku do ceny zamknięcia akcji notowanych na giełdzie w Szanghaju w piątek.