NEV, sprzedaż w Chinach może spaść o 40%

- May 12, 2019-

Sprzedaż nowych pojazdów energetycznych może spaść do 40% w przyszłym roku . Oto scenariusz postawiony przez Chen Honga - szefa SAIC Motor - jeśli rząd cofnie subsydia kupującym i nie wprowadzi polityki zastępczej.

Właściwe administracje powinny zorganizować badanie ukierunkowane na politykę fiskalną w celu wspierania sprzedaży NEV po 2020 r., Jak stwierdził Chen Hong.

Spadek kosztów baterii nie wystarczy, aby utrzymać rynek przy życiu

Scenariusze przewidują, że koszt akumulatorów mocy i produkcji samochodów elektrycznych będzie się stopniowo zmniejszał wraz z ciągłym rozwojem technologicznym, ale to nie wystarczy, aby zrównoważyć wpływ usunięcia dotacji do 2020 r.

Jednak według SAIC nie wystarczy . Według obliczeń firmy, pojazdy z napędem elektrycznym kosztowałyby od 30 000 CNY (4 470 USD) do 40 000 CNY więcej niż samochód z silnikiem spalinowym , gdyby nie wprowadzono nowych zasad.

W 2017 r. Chiny sprzedały ponad 1,2 mln NEV

W 2011 r. Chiński rząd centralny zaczął oferować konsumentom dotacje w celu stymulowania sprzedaży NEV. Po pięciu latach i około 500 000 sprzedanych egzemplarzy chiński stał się największym rynkiem samochodów elektrycznych na świecie .

W ubiegłym roku, potwierdzając przywództwo, kraj wyprodukował i sprzedał ponad 1,2 miliona NEV, co stanowi około 5% chińskiego sektora motoryzacyjnego, który jest również największym na świecie. Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych , chiński organ nadzoru przemysłowego, chce , aby liczba ta osiągnęła 40% do 2030 r. , Ale kraj zaczął redukować zachęty NEV w 2016 r. I planuje ich całkowite wyeliminowanie pod koniec 2020 r.