Węgry chcą być strategicznym partnerem Chin w Europie Środkowej

- May 12, 2019-

„W strategicznym interesie Węgier leży utrzymanie pozycji wiodącego chińskiego partnera gospodarczego, handlowego i finansowego w regionie Europy Środkowej”. O tym powiedział Péter Szijjártó, minister spraw zagranicznych i handlu Węgier .

Szijjártó, który spotkał się z chińskim ministrem spraw zagranicznych Wang Yi na marginesie ogólnej debaty 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ , podkreślił, że w tym kraju przybyło 4 miliardy dolarów chińskich inwestycji . Inwestycje te znacząco przyczyniają się do rozwoju węgierskiej gospodarki, która opiera się na badaniach i rozwoju oraz na coraz większym poziomie technologii.

Chiny stają się coraz ważniejszym rynkiem dla produktów węgierskich

Szijjártó ogłosił, że strony zgodziły się rozpocząć nową trasę bezpośredniego transportu lotniczego : po obecnej trasie Budapeszt-Pekin pasażerowie i towary będą mogli podróżować bezpośrednio między Budapesztem a Szanghajem od następnego lata.

Ponadto Chiny stają się coraz ważniejszym rynkiem dla węgierskich produktów rolnych . Chociaż eksport drobiu został zmuszony do zatrzymania z powodu przepisów międzynarodowych i epidemii ptasiej grypy, władze chińskie oficjalnie uznały, że Węgry są wolne od wirusa ptasiej grypy.

Ożywienie w eksporcie jest zatem szansą wartą setki milionów dolarów dla węgierskiego przemysłu drobiarskiego .

Współpraca wygląda na różnych frontach rynku

Ale współpraca między dwoma narodami, jak podkreśla Szijjártó, wygląda na różne fronty. Na przykład targi ITU Telecom World po raz kolejny odbędą się na Węgrzech . Węgierski minister podkreślił następnie znaczenie współpracy między tymi dwoma krajami w tej dziedzinie , ogłaszając, że Węgry popierają ponowny wybór chińskiego sekretarza generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego.

W związku ze wspólnymi projektami rozwojowymi Szijjártó mówił o modernizacji linii kolejowej Budapeszt-Belgrad . Jak wyjaśniono, dwa konsorcja nadal konkurują o umowę o pracę, a obie są spółkami joint venture chińsko-węgierskimi