Aplikacje fitness w ChRL: przemysł łączący ćwiczenia i aktywność społeczną

- May 12, 2019-

W zachodnich umysłach Chińczycy są sprawni. Powszechnym uprzedzeniem jest to, że wszystkie starsze kobiety praktykujące Taijiquan w parkach i mężczyznach są wojownikami Kung Fu. Ale to nie zawsze jest prawdą, zwłaszcza w większych miastach, gdzie wpływy zachodnie przyniosły nowy styl życia i fast foody. W rezultacie pojawiły się nowe patologie, takie jak cukrzyca i nadwaga.

Jednak rosnąca popularność mobilnych aplikacji fitness jest wyraźnym sygnałem, że chińska populacja odbiera koncepcję „zdrowego umysłu w zdrowym ciele”, podczas gdy coraz większa liczba ludzi wykonuje teraz trochę czasu na ćwiczenia. Rzeczywiście, poza zwykłym przemyśleniem ich wyglądu, Chińczycy stali się bardziej świadomi ogólnej sprawności. Wypracowanie jest teraz częścią ich codziennego stylu życia, a także świadomością żywienia w dążeniu do lepszego wyglądu i samopoczucia.

To nowe zainteresowanie branżą sportową nie pochodzi z dowolnego miejsca. Niedawno Pekin rozpoczął duży plan inwestycji, aby wzmocnić reformy gospodarcze, a także sektory produkcyjne w wielu dziedzinach, w tym w sporcie, tak, że przemysł odzieżowy znajduje się obecnie w chińskim trendzie wzrostowym, wspieranym przez czynniki makroekonomiczne i zachęty rządowe.

Podczas gdy łączna wielkość rynku fitness w Chinach wynosiła 1,11 mld USD w 2016 r., Prawie połowa tego przychodu była generowana przez aplikacje mobilne.

W 2017 roku Anta Sports - najsilniejszy zawodnik w dziedzinie odzieży sportowej w Chinach - współpracował z Economist Corporate Network w raporcie badawczym na temat rozwijającej się branży sportowej w Chinach. Raport ujawnił, że jedna trzecia populacji ChRL uprawia sport co najmniej raz w tygodniu, pokazując pojawiający się sukces sektora fitness.

Fitness Apps w ChRL - siłownia - cifnews

© Unsplash. Dziś Pekin gości ponad 1500 klubów fitness, a połowa ludności miasta angażuje się w aktywność fizyczną co najmniej raz w tygodniu .

Podczas gdy branża fitness w Chinach generuje 10,3% rocznego wzrostu, przyczyny, które doprowadziły Chińczyków do uzyskania szerszej świadomości zdrowotnej, są różne.

Lepsze standardy życia wraz z wyższym dochodem do dyspozycji spowodowały, że ludzie angażują się w nowe działania. Koncepcja „zdrowego umysłu w zdrowym ciele” to kolejny powód, dla którego Chińczycy zaczynają ćwiczyć, ścigając nowe standardy piękna, a także sposób na ucieczkę od intensywnego środowiska pracy.

Z drugiej strony, podczas gdy ludność przemieszczała się z obszarów wiejskich do dużych ośrodków gospodarczych, pojawienie się szerszego społeczeństwa klasy średniej pozwoliło na wzrost konsumpcji prywatnej. Miasta takie jak Pekin, Chongqing, Szanghaj i Tianjin przekształciły się w nowe ulubione miasta fitness . W rezultacie, według Dianping.com - wiodącego chińskiego przewodnika internetowego - teraz Pekin gości ponad 1500 klubów fitness w porównaniu do zaledwie 20 profesjonalnych studiów fitness w 2013 roku.

„Chińczycy nie tylko poświęcają więcej uwagi zdrowiu, ale są też bardziej skłonni płacić za lepsze doświadczenia związane z konsumpcją”, powiedział Tang Lin, założyciel iFitness Space.

Dzięki wzrostowi PKB per capita w Chinach i dzięki zapotrzebowaniu na większą konsumpcję sportu, przemysł sportowy stoi w obliczu szybkiego wzrostu, podczas gdy Chiny mogą stać się największym rynkiem fitness na świecie w ciągu najbliższych 20 lat.

Rząd chiński stawia także na przemysł sportowy. Niedawne wytyczne wydane przez Radę Państwa zawierają nowe modele biznesowe konsumpcji sportu w celu zaspokojenia rosnącego popytu i promowania dalszego rozwoju branż związanych ze zdrowiem i wypoczynkiem.

W tym nowoczesnym odkryciu sprawności fizycznej smartfony odgrywają ważną rolę. Ponieważ wielu białych kołnierzyków nie ma czasu na siłownię, urządzenia mobilne są przydatnymi narzędziami do prawidłowego wykonywania ćwiczeń i śledzenia postępów. Dlatego w odpowiedzi duże firmy zaczęły zwracać uwagę na sektor aplikacji sportowych, dostrzegając szansę na tym lukratywnym rynku .

„Po użyciu mobilnych aplikacji fitness rzadko chodzę na siłownię. Korzystanie z aplikacji mobilnych do uprawiania sportu jest bardziej elastyczne. Mogę cieszyć się intensywnym treningiem siłowym lub kursem jogi zawsze i wszędzie, gdzie chcę - powiedział Jin Chi , pracownik z Pekinu.

Raport firmy analitycznej Beijing Analysys z Pekinu ujawnił, jak wiele osób korzysta obecnie z produktów online w celu wspierania ich stylu życia, co pokazuje, że liczba aktywnych użytkowników na platformach internetowych osiągnęła już 68,5 miliona w ChRL. Wśród tych aplikacji, aplikacje do chodzenia, biegania i fitnessu są preferowanymi platformami, które stanowią odpowiednio 34,3%, 34% i 18% użytkowników. Jednak aplikacje do jogi i jazdy na rowerze są również bardzo popularne w Chinach.

Fitness Apps w ChRL - yoga - cifnews

© Pixabay. Najpopularniejsze aplikacje fitness w Chinach koncentrują się na sportach, takich jak bieganie i chodzenie, ale modne są również aplikacje do jogi i jazdy na rowerze .

Ważną cechą aplikacji fitness i zdrowotnych jest ich społeczny charakter. Rzeczywiście, jak pokazał sukces handlu społecznego , Chińczycy wykazali się większym zaangażowaniem w dzielenie się działaniami i pomysłami, kontaktując się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Aplikacje sportowe nie mogą stracić z oczu tego chińskiego szczególnego aspektu. Dlatego śledzenie aktywności fizycznej i dzielenie się nimi z przyjaciółmi w mediach społecznościowych jest czymś, co staje się coraz bardziej popularne w Dragonie, z wieloma platformami internetowymi działającymi bardziej jako sieć społecznościowa niż zwykłym trackerem.

Keep - Free Sportsground 自由 运动场 - jest obecnie najpopularniejszą aplikacją zdrowotną i fitness w kraju. Założona w 2014 r. Przez Ning Wang aplikacja na smartfony z Pekinu to mobilna społeczność fitness, która oferuje różnorodne programy szkoleniowe dla różnych grup ludzi. Wkrótce stała się największą w kraju społecznością sportową online, rozszerzając swój sukces poza granice Chin.

W rzeczywistości pozwala użytkownikom tworzyć niestandardowe programy treningowe, dzięki czemu użytkownicy mogą ćwiczyć w dowolnym miejscu i czasie. Przy pierwszym użyciu aplikacji użytkownicy muszą odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących zdrowia i stylu życia. Następnie aplikacja śledzi działania i trasę użytkowników oraz prędkość, w razie potrzeby polecając nowe ćwiczenia. Keep używa filmów, zajęć i wyzwań w celu poprawy jakości życia ludzi, a także zawiera stronę z jedzeniem, zapewniając użytkownikom porady dietetyczne, przepisy kulinarne i informacje o kaloriach.

Chińskie aplikacje fitness, takie jak Keep czy Yodo Run, łączyły ćwiczenia i zdrowy styl życia z mediami społecznościowymi, umożliwiając użytkownikom dzielenie się aktywnością fizyczną w popularnych sieciach społecznościowych.

Co więcej, ci, którzy udostępniają swoje osobiste wyniki na platformach mediów społecznościowych, otrzymują zniżki w sklepie internetowym aplikacji. Ponadto Keep ma także „ przestrzeń społecznościową ”, w której użytkownicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami i znaleźć wsparcie.

W 2017 r. Firma Keep poinformowała, że dotarła do 100 milionów użytkowników w Chinach, w porównaniu do 23 milionów w USA i 20 milionów w Europie. Okazało się również, że 23% użytkowników mieszka w Pekinie, Szanghaju, Shenzhen, Guangzhou i Chengdu, dlatego w pięciu największych miastach Smoka. Nawet chiński gigant technologiczny Tencent Holdings zdecydował się zainwestować nieujawnioną kwotę w startup.

Yodo Run 悦 动 圈 to kolejna z wiodących chińskich aplikacji do nagrywania zdrowia i kondycji. Założona w Shenzhen przez firmę Rejoice Sports Tech , jej misją jest pomaganie użytkownikom w przyjmowaniu zdrowego stylu życia.

Dzięki zaawansowanemu zliczaniu kroków i algorytmowi GPS Yodo Run użytkownicy mogą śledzić ich ruchy. Aplikacja zapewnia również harmonogramy ćwiczeń i samouczki wideo wykorzystujące edukacyjną metodę nagród w celu poprawy aktywności użytkowników.

Niemniej jednak interesującą cechą Yodo Run jest skupienie się na zbliżaniu ludzi do ćwiczeń. Według strony internetowej aplikacja umożliwia ludziom spotykanie się w ponad 500 000 „ grup sportowych ”, które są rozmieszczone w ponad 300 miastach na całym świecie.

Aplikacje fitness w PRC - zachowaj - cifnews

© Keep. Już w 2017 roku startup z siedzibą w Pekinie był pierwszą chińską aplikacją fitness, która dotarła do 100 milionów zarejestrowanych użytkowników .

Chiny mają odpowiednią kombinację czynników: 415 milionów millenialsów, rosnąca klasa średnia, która jest gotowa wydać pieniądze na produkty fitness i produkty związane ze zdrowiem oraz wsparcie rządu w branży sportowej. Jednak wąskie ramy czasowe na ćwiczenia i intensywny tryb życia są najgorszym wrogiem dla ludzi, którzy chcą iść na siłownię.

Jednak szeroka penetracja Internetu oraz fakt, że prawie każdy obywatel Chin ma swój własny smartfon, odegrały ważną rolę w sukcesie aplikacji fitness w kraju.

Według Euromonitor , dzisiejszy sektor siłowni i fitness w Chinach reprezentuje przemysł o wartości 6 miliardów dolarów, którego rynek odzieży sportowej ma osiągnąć 43,10 miliarda dolarów do 2020 r. Zamiast tego, co dotyczy branży aplikacji fitness i urządzeń przenośnych , może generować ponad 6,5 miliarda dolarów przychodów w Chinach, przekraczając w ten sposób USA o ponad miliard dolarów.

Dlatego tak długo, jak rynek mobilny rośnie, branża aplikacji fitness stanie się nieoczekiwanym motorem rozwoju gospodarczego, z ogromnymi pozytywnymi konsekwencjami zarówno dla chińskiego stylu życia, jak i zdrowia.