Inwestycje Chin w rozwój technologiczny Afryki

- May 12, 2019-

Republika Ludowa i Afryka są bliżej niż kiedykolwiek. Chiny są pierwszym partnerem handlowym Afryki i tutaj Dragon odgrywa rolę głównego inwestora przydzielającego fundusze w wielu obszarach rozwoju.

Jak wynika z opublikowanego w 2017 r. Raportu Africa Ayactiveness Programme , od 2005 r. Chiny zainwestowały w 293 bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Afryce, w sumie 66,4 mld USD , aktywnie tworząc ponad 130 000 miejsc pracy.

W 2017 r. Afrykański import do Chin osiągnął 170 miliardów dolarów, o wiele więcej niż 10 miliardów dolarów osiągniętych w 2000 r. I prawie pięciokrotnie więcej niż w Stanach Zjednoczonych, wynika z danych chińskiego Ministerstwa Handlu.

W styczniu chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi odwiedził siedzibę Unii Afrykańskiej w Etiopii, Burkina Faso, Gambii i Senegalu podczas swojej pierwszej podróży dyplomatycznej w 2019 r. Chiński minister spraw zagranicznych odwiedził Afrykę jako 29-letnia tradycja dyplomatyczna jako jego pierwsza podróż każdego roku, pokaz przyjaźni, który nie służy jedynie utrzymaniu silnej relacji między dwiema częściami, ale jest również niezbędny do podtrzymania rozwoju gospodarczego kontynentu afrykańskiego.

Rzeczywiście, Królestwo Środkowe było kluczowe dla niedawnego szybkiego rozwoju Afryki. Dziś Mroczny Kontynent nie jest już na kolanach przed Stanami Zjednoczonymi dzięki gospodarczemu i politycznemu dostosowaniu swoich narodów do najszybciej rozwijającej się supermocarstwa na świecie, Chin.

Chińska inwestycja w Afryce - globus - cifnews

© Unsplash. Chiny eksportują kulturę e-commerce do Afryki, a afrykański rynek e-commerce kwitnie .

Od początku ubiegłego stulecia różne chińskie firmy zbudowały stadiony, autostrady, lotniska, szkoły, szpitale, aw Angoli całe miasto. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Pekin przeznaczył miliardy dolarów na kontynencie, stając się największym partnerem handlowym całej Afryki .

„Chiny obiecują interakcję z Afryką w oparciu o zasadę szczerości i konkretnych rezultatów” - powiedział chiński prezydent Xi Jinping podczas zamknięcia szczytu Chińsko -Afrykańskiego Forum Współpracy (FOCAC), które odbyło się w Pekinie w 2018 r. Następnie dodał, aby podzielić się z Afryką wspólną przyszłością do realizacji w ramach „wspólnego marszu” i ogłosił, że przeznaczy dalsze 60 miliardów dolarów na rozwój Afryki jako część zestawu nowych środków mających na celu wzmocnienie więzi między dwoma regionami.

Do dziś Chiny pomogły Afryce zbudować ponad 10 000 kilometrów autostrad, ponad 6 000 km linii kolejowych i setki lotnisk, portów i elektrowni, budując liczne szpitale i szkoły na całym kontynencie. ChRL pomogła również wyszkolić setki tysięcy specjalistów w różnych sektorach poprzez projekty rozwoju zasobów ludzkich.

W rzeczywistości Pekin widzi w Afryce przyjaciela wśród krajów rozwijających się. Od czasu konstytucji Republiki Ludowej Afryka zawsze odgrywała kluczową rolę w chińskim planie wzmocnienia więzi między krajami rozwijającymi się.

W 2000 r. Budowa FOCAC rozpoczęła okres definiowania wspólnych celów politycznych i celów wzajemnego rozwoju. Ponadto uważa się, że budowa jeszcze silniejszego związku między Chinami i Afryką w ramach planu działania Chińsko-Afrykańskiego Forum Współpracy przyspieszy integrację afrykańską z inicjatywą „Pas i droga” (BRI).

W rzeczywistości BRI w Afryce jest zintegrowany z bardzo ambitną „ Agendą 2063 ” wydaną przez Unię Afrykańską. Projekt mający na celu zbudowanie szybkiej sieci kolei kontynentalnych, jednej afrykańskiej linii lotniczej i wirtualnego uniwersytetu afrykańskiego. Ostatecznym celem jest połączenie 54 krajów w obszarze wolnego handlu i swobodnego przepływu towarów i ludzi wraz ze wspólnym pokojem na całym kontynencie.

Jednak, aby realizować swoją ogromną inicjatywę odnowienia cyfrowego Jedwabnego Szlaku, afrykański rozwój technologiczny stanowi istotną część planu. Inwestując na kontynencie, Pekin nie tylko eksportuje kulturę e-commerce, ale także sprawia, że staje się boomem.

China is investing in Africa - kenya - cifnews

© Unsplash. Park Narodowy Amboseli, Kenia. Od 2006 r. ChRL przeszkoliła ponad 57 000 urzędników rolnych, techników i studentów kształcenia zawodowego w krajach afrykańskich .

Ambicje BRI w Chinach, aby połączyć wschodzące rynki z zaawansowaną technologicznie infrastrukturą telekomunikacyjną, zmieniły Afrykę w technologiczne pole bitwy, zwłaszcza w odniesieniu do napięć chińsko-amerykańskich .

Rzeczywiście, na długo przed projektem Belt and Road, ChRL odegrała kluczową rolę w rozwoju infrastruktury technologicznej w Afryce. Przez ponad dwie dekady amerykańskie firmy, takie jak IBM i Microsoft, dokonały wielomilionowych inwestycji w afrykańską infrastrukturę cyfrową. Jednakże, mimo że Huawei i ZTE weszli do gry później, te chińskie firmy skutecznie pomogły rozwinąć sieć komórkową kontynentu, przyczyniając się do wzrostu penetracji telefonów komórkowych i Internetu. Te wczesne inwestycje przyczyniły się do eksplozji telefonii komórkowej i narodzin handlu elektronicznego w krajach afrykańskich.

Dzięki interwencji chińskiej, wraz z rosnącą urbanizacją, dziś penetracja Internetu w Afryce rośnie z roku na rok, szczególnie na bardziej zaawansowanych rynkach, takich jak Nigeria i RPA, gdzie penetracja Internetu osiągnęła ponad 44% .

Niemniej jednak wojna technologiczna na afrykańskim polu bitwy jest szczególnie intensywna między wiodącymi grupami e-commerce na świecie, Amazon i Alibaba . Dlatego też, w sierpniu ubiegłego roku, założyciel Alibaby uruchomił 10 milionów dolarów rocznego systemu nagród dla początkujących afrykańskich ludzi biznesu, zwany Nagrodą Netrepreneur , który Ma ma nadzieję, że będzie wspierać setki przyszłych liderów technologicznych w ciągu następnej dekady.

Według Jacka Ma ta nagroda pokazuje „wsparcie dla następnego pokolenia młodych przedsiębiorców w całej Afryce, które toruje drogę do lepszej przyszłości i pozytywnie wpływa na ich społeczności”.

Dziś Chiny reprezentują głównego partnera handlowego Afryki, aw ciągu ostatnich dziesięciu lat Dragon zainwestował w regionie około 125 miliardów dolarów. Wkład, który nie tylko inspiruje międzynarodowych partnerów do zwracania większej uwagi na ten kontynent, ale także stawia naród afrykański dosłownie w ramach projektu Pas i Droga.

Podczas gdy Alibaba szybko inwestuje w lokalne działania, strategia Amazon porusza się wolniej. Amerykańska strategia ekspansji często opiera się na powielaniu kluczowych aspektów swojego modelu, co jest przeciwieństwem Alibaby, która inwestuje w lokalnych graczy.

Obecnie najwięksi chińscy giganci technologiczni tworzą bazę na wciąż niedojrzałym rynku e-commerce w Afryce, podczas gdy krajowe firmy hi-tech, takie jak Tencent, Oppo i Xiaomi, prowadzą lokalną cyfryzację. Ponadto w zeszłym roku w Chengdu ambasadorzy i doradcy z 19 krajów afrykańskich spotkali się z liderami chińskiego sektora technologicznego na pierwszym chińsko-afrykańskim forum rozwoju przemysłowego handlu elektronicznego , pokazując wysiłki kontynentu na rzecz dotrzymania kroku projektom Pekinu w Afryce.

Według strony badawczej Statista, przemysł cyfrowy był wart 16,5 miliarda dolarów w 2017 r. I oczekuje się, że osiągnie 29 miliardów dolarów do 2022 r., Podczas gdy niezbędna infrastruktura, taka jak własność telefonów komórkowych i dochody gospodarstw domowych będą nadal rosły. Do 2025 roku, kiedy połowa Afrykanów będzie miała dostęp do Internetu, liczba ta może przekroczyć 75 miliardów dolarów , według szacunków McKinsey.

Inwestycje chińskich firm technologicznych na Mrocznym Kontynencie już się opłacają. Grupa Jacka Ma, z 4,2 milionami klientów na kontynencie, dostrzegła wartość transakcji za pośrednictwem portalu AliExpress prawie czterokrotnie w 2017 r., Napędzaną przez głodnych konsumentów na kluczowych rynkach, takich jak RPA, Nigeria i Kenia. Ale Chiny robią więcej niż to, eksportują kulturę e-commerce, a następnie jej ideę społeczeństwa bezgotówkowego , a konsumenci zdają się doceniać tę zmianę.

China investment in Africa - Belt and Road forum - cifnews

© Xinhua. 5 Szefowie państw Afryki wzięli udział w ostatnim Forum Pasa i Drogi w Pekinie, co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z wydarzeniem z 2017 r., Kiedy na forum wzięło udział tylko dwóch afrykańskich przywódców .

Niemniej jednak chińscy inwestorzy mają przewagę nad innymi zagranicznymi inwestorami kapitału podwyższonego ryzyka. Dzieląc podobną historię rozwoju cyfrowego, mogą wykorzystać swoje doświadczenie w Chinach, aby pomóc afrykańskim firmom w zdobyciu udziału w rynku.

Rynek afrykański jest bardzo podobny do rynku chińskiego przed jego wybuchowym boomem gospodarczym. Rzeczywiście, Chiny i Afryka Subsaharyjska mają duże populacje przekraczające 1 miliard ludzi, szybkie tempo urbanizacji i tendencję do przeskakiwania technologii. Gdy Afryka przeskoczyła telefon stacjonarny do telefonu komórkowego, Chiny przeszły z płatności gotówkowych na płatności cyfrowe, omijając całkowicie karty.

W związku z tym, biorąc pod uwagę wielkość rynku chińskiego i potrzebę połączenia regionów miejskich, chińskie firmy opracowały modele biznesowe, które można łatwo powielić w Afryce.

Tymczasem afrykański ekosystem technologiczny rośnie, odzwierciedlając rosnącą klasę średnią, zwiększoną łączność z Internetem i rosnące inwestycje lokalne. Dlatego, podczas gdy Chiny mają szerokie pole do działania w rozwijającej się gospodarce cyfrowej w Afryce, kontynent ma potencjał, aby naśladować zaawansowany technologicznie sukces Smoka.

Czy dzięki pomocy Państwa Środka Afryka wkrótce zasiądzie przy stole czołowych światowych mocarstw technologicznych?