Od edukacji do zakupów online: transmisja strumieniowa na żywo to nowa forma komunikacji cyfrowej w Chinach

- May 12, 2019-

Transmisja na żywo w Chinach jest prawdziwym zjawiskiem. Nic nie zmieniło przemysłu rozrywkowego i zachowań zakupowych, takich jak cyfrowe treści w czasie rzeczywistym, w ciągu ostatnich kilku lat.

Pod koniec 2016 r. Tylko kilka setek chińskich aplikacji mobilnych miało funkcje przesyłania strumieniowego na żywo. Jednak obecnie, według statystyk, ponad 100 milionów widzów ogląda na żywo wideo online co miesiąc, podczas gdy prawie 32% użytkowników kupuje produkty za pośrednictwem transmisji strumieniowych na żywo. Co więcej, z ponad 800 milionów osób z połączeniami internetowymi w Chinach prawie połowa z nich korzysta z aplikacji wideo w czasie rzeczywistym.

Chociaż na początku trend transmisji strumieniowej na żywo wydawał się tylko chwilową modą, otworzył drzwi do nowej formy komunikacji. Tak bardzo, że dziś eksperci twierdzą, że rynek osobistych transmisji strumieniowych w Chinach w 2019 r. Będzie wart 8 miliardów dolarów.

Ale co oznacza streaming na żywo?

Słowo streaming na żywo odnosi się do nadawania treści w czasie rzeczywistym, wideo na żywo udostępnianego konkretnej publiczności przez Internet. Urządzenie z dostępem do Internetu i platforma do emisji to jedyne potrzebne narzędzia. Jednak typowy udany strumień na żywo obejmuje zaufanego mówcę lub celebrytę i zazwyczaj jest on kręcony smartfonem.

Jego popularność wynika z dwóch szczególnych cech: szansy na to, by wszyscy byli widziani przez publiczność i pełnej przejrzystości treści, ponieważ jest filmowana na żywo bez postprodukcji.

Poza Chinami, kiedy ludzie mówią o transmisji strumieniowej na żywo, zazwyczaj odnoszą się do nowych funkcji niektórych mediów społecznościowych, takich jak Facebook Live lub aplikacja nadawcza Twittera Periscope , których sukces niestety nie trwał. Jednak w Państwie Środka wszechświat transmitowany na żywo jest ogromnym kompleksem aplikacji na smartfony, platformami internetowymi i funkcjami społecznościowymi, dzięki którym transmisja stała się najlepszą formą komunikacji w 2019 roku.

Transmisja na żywo to nowa forma komunikacji cyfrowej w Chinach - chengdu - cifnews

© Pixabay. Chengdu. Od 2002 r. Inicjatywa w Chengdu No.7 High School - jednej z najlepszych szkół średnich w Chinach - umożliwia uczniom na obszarach wiejskich dostęp do zajęć za pośrednictwem transmisji na żywo.

Dzięki interaktywnemu charakterowi platformy te zostały stworzone dla prawie każdego rodzaju odbiorców o różnych celach, takich jak edukacja, sieci społecznościowe, gry, a teraz nawet handel.

Jeśli chodzi o edukację , nadawanie w czasie rzeczywistym w rzeczywistości zmienia życie na obszarach wiejskich w Chinach. W tym miejscu niektóre projekty pilotażowe przyciągnęły ostatnio uwagę opinii publicznej po wysłaniu kilkuset studentów na czołowe uczelnie w kraju i za granicą.

W porównaniu do studentów z większych miast, takich jak Pekin i Szanghaj, studenci z obszarów takich jak Henan i Shandong zawsze mieli ograniczone możliwości uczestniczenia w najlepszych instytucjach, a nierówności w edukacji nadal pozostają jedną z najpilniejszych kwestii w ChRL.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat przeznaczono inwestycje na wsparcie nadawania kursów w czasie rzeczywistym, aby pomóc uczniom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji osiągnąć lepsze wyniki w egzaminach wstępnych na uniwersytety. Dlatego w ramach dążenia chińskiego rządu do zapewnienia lepszej łączności ze szkołami wiejskimi w całym Państwie Środka rozpoczęto naukę transmisji na żywo.

Według China Youth Daily, w 16-letnim wysiłku chińskiej szkoły internetowej, 88 z 72 000 studentów, którzy nauczyli się poprzez streaming na żywo, zostało przyjętych na Uniwersytet Pekiński i Uniwersytet Tsinghua, najlepsze dwa uniwersytety w kraju.

W prowincji Gansu ponad 64 000 klas w biednych obszarach wiejskich zostało wyposażonych w ekrany i kamery internetowe, dzięki którym lekcje na żywo będą możliwe do końca 2017 roku.

„Technologia przyniosła nową nadzieję na równość, a kształcenie na odległość jest obecnie najbardziej wykonalną technologią, która może podważyć podziały klas społecznych”, powiedział China Youth Daily profesor literatury chińskiej na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.

Jednak transmisje edukacyjne nie rozprzestrzeniają się tylko w szkołach, ale stały się raczej trendem internetowym, a także rozrywką na żywo lub „zakupami na żywo”.

CCTalk jest częścią rosnącej liczby usług nadawania na żywo w chińskim przemyśle edukacyjnym. Podobnie jak aplikacje rozrywkowe i e-commerce na żywo, edukacyjne transmisje na żywo otwierają kanał w czasie rzeczywistym między hostem a publicznością lub nauczycielem i uczniami. Obecnie ponad 10 000 osób i organizacji uczy klas na CCTalk, dzięki czemu nawet więksi gracze, tacy jak Tencent i YY, mają teraz własną platformę edukacyjną.

Live-Streaming is China’s New Form of Digital Communication - yizhibo - cifnews

© Yizhibo 一 直播. Chiny stały się największym rynkiem transmisji strumieniowej na żywo, który w 2019 r . Ma wynieść 8 mld USD .

Niemniej jednak, na fali sukcesu wideo online, format transmisji na żywo szybko stał się ulubioną formą rozrywki chińskich millenialsów.

Wraz ze wzrostem popularności krótkich aplikacji wideo , format nadawania na żywo zaczął zyskiwać nowe zainteresowanie wśród użytkowników, a aplikacje takie jak Yizhibo odgrywają obecnie znaczącą rolę w rzeczywistym ekosystemie wymiany informacji. Z 59,7 milionami zarejestrowanych użytkowników, Yizhibo jest jedną z największych platform streamingu na żywo w Chinach, której siła jest w pełni zintegrowana z siecią społecznościową Weibo .

Nawet branża gier online wykorzystuje trend streamingu na żywo. Obecnie kraj azjatycki jest drugim co do wielkości rynkiem gier online za Stanami Zjednoczonymi. Już w 2017 r. Wygenerował około 104 mln USD przychodów z eSportu - sportów elektronicznych - podczas gdy USA wygenerowały 258 mln USD.

Jako drugi co do wielkości rynek na świecie, Chiny są również siedzibą jednej z największych baz graczy na świecie, dlatego wiele platform transmisji strumieniowej na żywo koncentruje się teraz na trendach w grach. Dwoma dominującymi graczami w Chinach są Douyu 斗鱼 i Huya 虎牙 直播 , spółka zależna YY Live , jednej z czołowych chińskich platform nadawczych. Tutaj użytkownicy mogą udostępniać filmy wideo i angażować się w różnego rodzaju filmy, w tym w gry.

Jednak podczas gdy wiele firm dostosowało swoje platformy do nowej potrzeby treści w czasie rzeczywistym, transmisja strumieniowa na żywo w rzeczywistości rewolucjonizuje cały sektor e-commerce .

Ponieważ około 95% działalności e-commerce w Chinach odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych, transmisja strumieniowa na żywo rzeczywiście stała się potężnym narzędziem dla branży handlu detalicznego online.

Nadawanie w ChRL zaczęło się od niekomercyjnego trendu, w którym młodzi ludzie dzielili się swoim życiem i talentami, ale zaskakująco zaczęło wpływać na lokalny przemysł e-commerce. W Niebiańskim Imperium, kiedyś niegdyś subkultura przekształciła się w zupełnie nowe doświadczenie „ zakupów na żywo ” z markami wykorzystującymi cały potencjał tego nowego kanału komunikacji.

Ponieważ około 95% działalności e-commerce w Chinach odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych, transmisja strumieniowa na żywo rzeczywiście stała się potężnym narzędziem dla branży handlu detalicznego online. Obecnie e-commerce przenika większość transmisji na żywo, czy to poprzez transmisje pokazów mody, czy poprzez internetowe gwiazdy przeglądające najnowszy produkt kosmetyczny, umożliwiając konsumentom kupowanie tego, co widzą na ekranie w czasie rzeczywistym.

Nawet podczas Jednego Dnia , największej chińskiej imprezy sprzedaży, gigant e-commerce Alibaba transmitował na żywo pokaz mody „ Zobacz teraz, kup teraz ”. Pokaz był transmitowany na żywo na 10 platformach, w tym Taobao, Youku, Weibo i Toutiao, dając milionom konsumentów możliwość zakupu produktów na miejscu, dając początek pierwszej formie „ rozrywki-merce ”, kombinacji rozrywki i -handel.

Głównymi aplikacjami „na zakupy na żywo” są Taobao Live i JD Live , które są zaimplementowanymi funkcjami wideo w czasie rzeczywistym dwóch głównych chińskich rynków, Alibaba's Taobao i JD.com. Tego rodzaju „równoległe” rynki pozwalają kupcom łączyć serię produktów ze strumieniem, a użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z streamerem na powietrzu.

Transmisja na żywo to nowa forma komunikacji cyfrowej w Chinach - zakupy na żywo - cifnews

© Alizila. Podczas ostatniego Dnia Jedności Alibaby pokaz mody „Zobacz teraz, kup teraz” pozwala widzom dokonywać zakupów w czasie rzeczywistym dowolnych przedmiotów na pasie startowym z telefonów komórkowych .

Jak wspomniano powyżej, obecnie prawie 32% użytkowników kupuje produkty za pośrednictwem strumieniowych transmisji wideo na żywo. Zachowanie, które idzie w parze z rosnącym zapotrzebowaniem na lepszą jakość i przejrzystość nowych chińskich konsumentów.

Wprawdzie wiele nowych „żywych” liderów opinii kluczowych (KOL) rozwija się, ale aplikacje do przesyłania strumieniowego na żywo stały się kluczowym narzędziem brandingowym dla firm, nawet jeśli nie prowadzą bezpośrednio do sprzedaży. Poprzez transmisje na żywo KOL wspiera produkty lub miejsca, ale prawdziwą siłą jest to, że widzowie mogą angażować się w rozmowy w czasie rzeczywistym, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Marki turystyczne znalezione w tym formacie są idealnym środowiskiem do sponsorowania miejsc podróży. Dzięki filmom na żywo użytkownicy mają szansę poznać nowe miejsca i zobaczyć nieznane miejsca docelowe. Działa więc jako narzędzie do tworzenia buzzów, a nie jako wspólna platforma e-commerce.

Dlatego nadawanie umożliwia miejsce na spontaniczność , dając złudzenie przybliżenia gospodarza i publiczności poprzez interakcje w czasie rzeczywistym. W kraju, w którym klient przywiązuje niezwykłą wagę do budowania relacji i dzielenia się interesami, jest to z pewnością potężne narzędzie.

The Dragon jest świadkiem wielu zmian w zachowaniach konsumentów w ciągu ostatnich kilku lat. Od Nowego Detalu po „zakupy na żywo”, chińskie młodsze pokolenia odwołują się do koncepcji „tu i teraz”, budując nowe formy komunikacji i kształtując nowe środowiska komercyjne.

Zagraniczne firmy również próbują zintegrować funkcje na żywo ze swoimi platformami, ale czy zagraniczni klienci są gotowi do „zobaczenia teraz, kup teraz”?