Energia słoneczna Obecnie najtańsza i najczystsza alternatywa dla paliw kopalnych

- May 11, 2019-

Pozytywny wpływ energii słonecznej jako zrównoważonego źródła energii równoważy negatywny wpływ produkcji paneli słonecznych. Dotyczy to zarówno zużycia energii, jak i emisji gazów cieplarnianych podczas procesu produkcyjnego, wynika z obszernego badania przeprowadzonego przez Atse Louwen i Wilfried van Sark z Uniwersytetu w Utrechcie oraz kolegów z University of Groningen i Eindhoven University of Technology w Holandii. Wyniki badań opublikowano 6 grudnia w wiodącym czasopiśmie Nature Communications.

Masowa produkcja paneli słonecznych w krajach, w których kwestie ochrony środowiska nie zawsze są traktowane poważnie, regularnie wywołuje dyskusję na temat tego, w jaki sposób zrównoważone są panele słoneczne. „W naszym badaniu starannie przeanalizowaliśmy ważne aspekty zrównoważonego rozwoju produkcji i wydajności paneli słonecznych w ciągu ostatnich 40 lat. To ujawniło, że energia słoneczna jest obecnie zarówno najtańszą, jak i najczystszą alternatywą dla paliw kopalnych ”, wyjaśnia badacz energii słonecznej Wilfried van Sark.

Korzyści skali i wydajności

Od czasu wprowadzenia energii słonecznej w latach 70. koszty spadły z około 75 do mniej niż 1 euro za moc zainstalowaną. Wynika to częściowo z ekonomii skali osiągniętej w przemyśle, a także z innowacji w technologii i produkcji. W rezultacie zużycie energii i materiałów na panel słoneczny zmniejszyło się, a wydajność na panel słoneczny wzrosła.

Emisja gazów cieplarnianych

W odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych produkcja paneli słonecznych przynosi również korzyści netto. Doktorant Atse Louwen: „Nasze badania wskazują, że pomimo silnego wzrostu liczby paneli słonecznych, emisje gazów cieplarnianych podczas produkcji są bardziej niż zrównoważone przez czystą energię elektryczną, którą wytwarzają te panele. Pod koniec 2014 r. Przekroczyliśmy próg rentowności ”.

Boiska piłkarskie

Łącznie 300 gigawatów zainstalowanej pojemności fotowoltaicznej jest obecnie dostępne na całym świecie. Odpowiada to obszarowi około 1800 kilometrów kwadratowych (250 000 boisk piłkarskich) paneli słonecznych. Oczekuje się, że panele te dostarczą w tym roku ponad 370 terawatogodzin energii elektrycznej - około 1,5% całkowitej globalnej dostawy energii elektrycznej. Van Sark: „To może nie wydawać się zbyt wiele, ale już teraz oznacza redukcję około 170 megaton gazów cieplarnianych. A potencjał wzrostu pozostaje ogromny ”.

Więcej przyszłych korzyści

Zysk netto między zyskami środowiskowymi a kosztami środowiskowymi również będzie nadal wzrastał, ponieważ produkcja i technologia paneli słonecznych ciągle ewoluuje, mówi Atse Louwen. „Na przykład płytki krzemowe, które są podstawowym materiałem stosowanym do paneli słonecznych, stają się coraz cieńsze i cieńsze, a proces cięcia powoduje coraz mniej strat materiałowych. Zastosowanie srebra do nakładania styków elektrycznych na płytki również gwałtownie maleje. Badania naukowe nieustannie dostarczają nowych możliwości skuteczniejszej konwersji światła słonecznego na energię elektryczną, umożliwiając lepsze wykorzystanie każdej barwy słonecznej ”.